Міністерство освіти Великобританії переглянуло угоду про фінансування шкіл – тепер ті з них, які не відповідають строгим освітнім стандартам, не будуть забезпечуватися державою. За новою угодою, без фінансування залишиться будь-яка вільна школа, педагоги якої стверджують, що викладають «обгрунтовані погляди і теорії», котрі суперечать, проте, встановленим науковим та / або історичним фактам.
Британська гуманістична асоціація, яка провела кампанію проти креаціонізму, назвала ці зміни вкрай значними і припустила, що вони вплинуть і на інші релігійні групи, котрі прагнуть потрапити в школи. Докінз, один з лідерів руху, підтримав рішення скасувати фінансування креаціоністів, якщо вони спробують у вільних школах видавати свої погляди за науку: «Я вітаю будь-які зміни, спрямовані на те, щоб креаціонізм не викладався у школах як науковий факт. Державні заходи вкрай необхідні, але їх потрібно грамотно реалізовувати».
Побоювання Донкінза пов’язані з тим, що так званим вільним школам – які фінансуються державою, а управляються місцевими жителями або організаціями – не обов’язково слідувати за національною освітньою програмою. Вчені занепокоєні тим, що поширення такої форми навчання призведе до того, що еволюційна теорія буде все менше викладатися в школах. Кілька креаціоністських груп вже зацікавилися можливістю відкрити школи в містах по всій Англії, включаючи Бедфорд, Барнслі, Шеффілд і Ноттінгем. Критики кажуть, що вони прагнуть виставити креаціонізм, або вчення «розумного задуму», як наукову теорію, а не як теорію чи філософську проблему.
Одна з креаціоністських організацій «Правда в науці», яка заохочує учителів включати розповідь про «розумний задум» в програми природничих предметів, забезпечила ресурсами всі середні школи і коледжі з 6-річним навчанням. Британська гуманістична асоціація у відповідь провела кампанію «Вчіть еволюціонізму, а не креаціонізму», в рамках якої 30 провідних вчених і педагогів звернулися до уряду з проханням взяти під контроль викладання креаціонізму. Група заявила, що навіть якщо уряд не підтримає звернення безпосередньо, він міг б внести поправки до угоди про фінансування.
У результаті Міністерство освіти внесло зміни в угоду – хоча й заперечувало, що це сталося через тиск вчених. Міністр освіти Майкл Гоув обіцяв переглянути питання про викладання креаціонізму: «Ми не будемо приймати заявки від академій або вільних шкіл, які включать креаціоністську теорію в уроки природознавства або будуть підносити її як теорію, альтернативну прийнятим науковим. Всі заявки вільних шкіл будуть піддаватися ретельній ревізії експертів з міністерства», – додав він.
Противники креаціонізму зустріли перегляд угоди з великим ентузіазмом, і тепер наполягають на подальших поступках уряду. «Зрозуміло, що деякі релігійні школи проігнорують ці настанови і продовжать видавати міф за науку, – сказав Докінз. – Але еволюція – це факт, підтверджений безліччю наукових дисциплін, і наші учні сильно постраждають, якщо ми не зможемо забезпечити їх правильною освітою».
Олена Демідова
Інфорпорн