Друкує і продає його видавничий дім “Освіта”. Це продовжує дворічну традицію Міністерства освіти, яке створює можливості для заробітку приватних видавництв на державній інформації. Тиждень тому “Свідомо” писало про те, що МОНМС створює штучний дефіцит підручників для 11-класників і паралельно передає право додруковувати і продавати їх самим видавництвам за завищеними цінами. Цього разу дефіциту створено не було – “Довідник” взагалі не розповсюджуватиметься безкоштовно.
Тоді агентство “Свідомо” вирішило стати “піратом”.
Хто на цьому заробить
«У міністерства грошей немає. Тож, друком зайнялося приватне видавництво. Але книга хороша. Абітурієнти спасибі скажуть». Так пояснив «Свідомо» причину комерційного розповсюдження потрібної для вступників інформації один з чиновників Міністерства освіти.
Готували книгу директор Департаменту вищої освіти МОНМС Ярослав Болюбаш і головний спеціаліст інформаційно-аналітичного відділу департаменту вищої освіти Міністерства Алла Рибалко. Чи отримали вони за витрачений на підготовку час гонорари? Ми запитали про це у Ярослава Яковича. І почули наступне: «Я гонорар за це не отримував. Я взагалі їх не отримую ще з радянських часів, зарплатні вистачає».
Можливо, на передачі державної інформації в комерційний друк заробив бюджет? Ми надіслали запит з таким запитання в Міносвіти. І отримали відповідь від заступника міністра освіти Євгена Суліми: «Контракт між Міністерством освіти і видавничим домом «Освіта» не укладався. Усі питання щодо встановлення ціни та накладу видання належать до компетенції видавництва».
Виходить, МОНМС безкоштовно передало приватній фірмі державну офіційну інформацію, право використовувати свою назву і статус “Офіційне видання” для того, щоб її друкували і заробляли на цьому гроші. Після цього у нас визрів план.
Як стати піратами
Якщо ніяких угод немає, а інформація підготовлена Міністерством освіти в інтересах вступників, то немає і жодних перешкод для її вільного поширення. Тому, ми придбали «Довідник абітурієнта-2012», відсканували його і виклали в альбомі на своїй сторінці у Фейсбуці. ( Частина 1 , Частина 2 , Частина 3 , Частина 4 )
Перша частина – це умови і правила вступу абітурієнтів у ВНЗ в цьому році, затверджені Мініністерством освіти. Друга – назви, адреси, телефони і сайти всіх університетів по областях. Третя – програми тестування в школі з усіх предметів. За ними можна готуватися і шукати потрібну літературу. Четверта – особливості вступу для дітей, що мають пільги і 110 найпоширеніших запитань від абітурієнтів і відповіді на них від Міністерства освіти.
Викладені файли можна передивлятися або, за бажання, закачати. Тільки не продавайте їх. Ми вже порадилися з юристом, що спеціалізується на авторському праві. Він обіцяв боротися за нас в суді, якщо до цього дійде.
Агентство “Свідомо”