ІІ. Мета діяльності та завдання Профспілки
8. Мета діяльності Профспілки.
Метою діяльності Профспілки є здійснення представництва та захисту освітніх, соціально-економічних, трудових, гендерних, культурних та інших прав та інтересів членів Профспілки.
З метою виконання своїх статутних завдань Профспілка має право на добровільних засадах створювати об’єднання (ради, федерації, конфедерації тощо) за галузевою, територіальною або іншою ознакою, а також входити до складу об’єднань та вільно виходити з них згідно з рішеннями Загальних зборів Профспілки.
9. Завдання Профспілки.
Завдання Профспілки:
1) захист права членів Профспілки на освіту;
2) піклування про професійну підготовку членів Профспілки, підвищення їх освітньо-культурного рівня, економічних та правових знань;
3) укладення та здійснення контролю за виконанням колективних договорів, правил і норм санітарії, гігієни і охорони праці (навчання) та техніки безпеки;
4) піклування про створення для кожного студента здорових та безпечних умов навчання у навчальних закладах, в допоміжних та обслуговуючих інфраструктурах, проживання в гуртожитках тощо;
5) участь в управлінні державним соціальним страхуванням;
6) створення друкованих органів, інших засобів масової інформації, видавництв, поліграфічних підприємств, установ, організацій зі статусом юридичної особи, господарських товариств.
ІІІ. Профспілкове членство, права, обов’язки, гарантії
10. Право на членство у Профспілці.
Членами Профспілки можуть бути особи, які навчаються та працюють у вищих та професійно-технічних навчальних закладах незалежно від їх форми власності, що визнають Статут Профспілки, напрямки і методи діяльності та сплачують членські внески, а також інші особи, які на добровільних засадах бажають допомагати профспілці у здійсненні її статутної діяльності (такі особи користуються Профспілкою в межах її компетенції).
11. Прийом у члени Профспілки.
Прийом у члени Профспілки проводиться Загальними зборами первинної організації Профспілки, а у період між Зборами – Комітетом первинної організації Профспілки. Засновники Профспілки стають членами Профспілки автоматично.
Прийом у члени Профспілки проводиться 3/4 голосів при відкритому голосуванні в індивідуальному порядку на підставі особистої письмової заяви.
12. Облік членів Профспілки.
Облік членів Профспілки ведеться первинною профспілковою організацією за місцем навчання. Облік членів Профспілки також здійснює Комітет Профспілки.
13. Збереження профспілкового членства.
Профспілкове членство зберігається за:
1) особами, які тимчасово припинили навчання в зв’язку з вихованням дітей до досягнення ними шкільного віку, хворобою, службою в збройних силах України або з інших причин до вирішення питання про навчання;
2) студентами, що відраховані, але бажають залишити за собою членство в Профспілці (вони користуються профспілкою тільки у межах її компетенції)
3) членами Профспілки – інвалідами;
4) особами, що перебувають в академічній відпустці;
5) особами, які були або є судимими, перебувають під слідством або відбувають покарання (при цьому, згідно статутної діяльності Профспілка може захищати їхні права);
6) особами, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном.
14. Виключення з членів Профспілки.
Виключення з членів Профспілки проводиться лише в наступних випадках:
1) за порушення норм цього Статуту, рішень виборних органів Профспілки;
2) за вчинки, що підривають авторитет Профспілки;
3) на підставі особистої письмової заяви;
4) за деструктивну та антипрофспілкову діяльність
5) за пропаганду расизму, ксенофобії, міжнаціональної ворожнечі, сексизму, гомофобії та інші дискримінаційні практики.
У разі смерті члена Профспілки він вважається вибувшим зі складу Профспілки.
Питання про виключення з членів Профспілки вирішується на Загальних зборах первинної організації Профспілки.
У випадку відмови члена Профспілки без поважних причин бути присутнім на профспілкових зборах, це питання може вирішуватися за його відсутності. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менше 2/3 присутніх на зборах.
15. Процедура розгляду скарг на рішення про виключення зі складу Профспілки.
Член Профспілки, щодо якого ухвалене рішення про виключення з членів Профспілки, може письмово оскаржити це рішення у місячний термін з моменту його прийняття до Контрольно-ревізійної комісії первинної організації Профспілки, котра зобов’язана повторно винести питання про виключення на чергові Загальні збори первинної організації Профспілки. Повторне рішення Загальних зборів первинної організації Профспілки є остаточним і оскарженню не підлягає, якщо інше не передбачене чинним законодавством України.
Термін розгляду скарг на рішення про виключення з членів Профспілки має відповідати вимогам чинного законодавства про звернення громадян, але не може перевищувати 45 днів.
Питання про розгляд скарг на рішення про виключення з членів Профспілки вирішується в присутності скаржника. У випадку відмови скаржника без поважних причин бути присутніми на засіданні Загальних зборів первинної організації, під час розгляду скарги, це питання може вирішуватися за їхньої відсутності. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше 2/3 присутніх на засіданні.
16. Права членів Профспілки.
Член Профспілки має право:
1) на захист і допомогу з боку Профспілки в державних, судових і господарських органах з питань трудових (навчальних) відносин;
2) на захист законних прав та інтересів;
3) на одержання інформації про роботу профспілкових органів та прийняті ними рішення, участь в роботі відповідних профспілкових органів з питань, що стосуються його безпосередньо;
4) обирати і бути обраними, висувати свою кандидатуру для обрання в керівні органи Профспілки;
5) приймати участь в обговоренні і прийнятті рішень по всіх питаннях, які розглядаються на зборах;
6) вийти з Профспілки на підставі особистої письмової заяви.
17. Обов’язки членів Профспілки.
Члени Профспілки зобов’язані:
1) визнавати і виконувати Статут Профспілки;
2) брати активну участь у заходах, що проводяться Профспілкою;
3) регулярно сплачувати членські внески в установленому порядку;
4) виконувати рішення профспілкових органів, покладені на них профспілкові обов’язки та доручення;
5) не допускати дій, що наносять збитки профспілковій організації, перешкоджають досягненню мети і завдань Профспілки, порушують єдність Профспілки, вносять розкол в її ряди;
18. Додаткові гарантії захисту для членів виборних органів Профспілки.
Члени Профспілки, обрані до складу виборних профспілкових органів, можуть мати додаткові гарантії захисту, якщо це передбачено чинним законодавством України.
IV. Форми діяльності Профспілки
19. Право Профспілки представляти і
захищати права та інтереси членів Профспілки.
Профспілка, здійснює представництво і захист освітніх, соціально-економічних прав та інтересів членів Профспілки в органах державної влади та органах місцевого самоврядування, у відносинах з навчальних закладів, а також з іншими об’єднаннями громадян.
У питаннях колективних інтересів студентів Профспілка здійснює представництво та захист інтересів студентів незалежно від їх членства у профспілках.
У питаннях індивідуальних прав та інтересів своїх членів Профспілка здійснює представництво та захист у порядку, передбаченому законодавством та цим Статутом.
Профспілка має право представляти інтереси своїх членів при реалізації ними конституційного права на звернення за захистом своїх прав до судових органів, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, а також міжнародних судових установ.
Представництво інтересів членів Профспілки у взаємовідносинах з адміністраціями навчальних закладів, органами державної влади та органами місцевого самоврядування здійснюється на основі системи колективних договорів та угод, а також відповідно до законодавства.
20. Право Профспілки на ведення
колективних переговорів та укладання колективних
договорів і угод.
Профспілка приймає участь у колективних переговорах, здійснює укладання колективних договорів, галузевих, регіональних, міжгалузевих угод від імені студентів у порядку, встановленому законодавством.
Профспілка здійснює контроль за виконанням колективних договорів, угод. У разі порушення адміністраціями навчальних закладів, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування умов колективного договору, угоди Профспілка, має право направляти їм подання про усунення цих порушень та здійснювати інші дії, передбачені законодавством.
21. Повноваження Профспілки щодо захисту
прав громадян на освіту та здійснення громадського
контролю за додержанням законодавства про освіту та працю.
Профспілка, захищає право громадян на освіту, бере участь у розробленні та здійсненні державної політики у галузі освітніх (трудових) відносин, оплати за навчання, охорони праці, соціального захисту.
Профспілка має право вносити пропозиції суб’єктам права законодавчої ініціативи і відповідним органам державної влади про прийняття або внесення змін до законів і інших нормативно-правових актів, які стосуються освітньої та соціально-трудової сфер.
Профспілка, має право брати участь у розгляді органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, органами студентського самоврядування, а також адміністраціями навчальних закладів, іншими об’єднаннями громадян своїх пропозицій.
Профспілка здійснює громадський контроль за виплатою стипендій, додержанням законодавства про освіту та охорону праці, створенням безпечних і нешкідливих умов навчання, проживання, належних навчальних та санітарно-побутових умов, забезпеченням студентів спецодягом, спецвзуттям, іншими засобами індивідуального та колективного захисту. У разі загрози життю або здоров’ю студентів Профспілка має право вимагати від адміністрації навчального закладу негайного припинення навчального процесу в окремих аудиторія, корпуса, гуртожитках та інших структурних підрозділах або в закладі в цілому на час, необхідний для усунення загрози життю або здоров’ю студентів.
Профспілка має право на проведення незалежної експертизи умов навчання та проживання студентів, а також об’єктів, що проектуються, будуються чи експлуатуються, на відповідність їх нормативно-правовим актам з питань охорони праці, брати участь у розслідуванні причин нещасних випадків, захворювань, самогубств, погіршення психологічного стану серед студентів та давати свої висновки про них.
Для здійснення цих функцій Профспілка може створювати служби правової, соціальної, психологічної та іншої допомоги і відповідні інспекції, комісії, затверджувати положення про них. Уповноважені представники Профспілки мають право вносити адміністраціям навчальних закладів, органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування подання про усунення порушень законодавства про освіту та працю.
22. Права Профспілки у забезпеченні зайнятості випускників та студентів.
Профспілка контролює працевлаштування випускників навчальних закладів, розподілення та умови проходження виробничої практики студентами.
Профспілка бере участь у розробленні державної політики зайнятості випускників навчальних закладів, державних та територіальних програм зайнятості, проводить спільні консультації з цих проблем з роботодавцями, їх об’єднаннями, а також з органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пропонує заходи щодо соціального захисту членів Профспілки, здійснює контроль за виконанням законодавства про зайнятість.
Права і повноваження Профспілки щодо забезпечення захисту працівників від безробіття та його наслідків визначаються законодавством і колективними договорами та угодами.
Профспілка має право вносити пропозиції органам державної влади, органам місцевого самоврядування, роботодавцям, їх об’єднанням про перенесення термінів, тимчасове припинення або скасування заходів, пов’язаних з вивільненням працівників.
23. Права Профспілки щодо соціального захисту
та забезпечення достатнього життєвого рівня громадян.
Профспілка бере участь у визначенні головних критеріїв життєвого рівня, прожиткового мінімуму, а також мінімальних розмірів стипендій, максимальних розмірів плати за навчання для студентів контрактної форми навчання, соціальних виплат, політики ціноутворення, розробці соціальних програм, спрямованих на створення умов, які забезпечують гідне життя і вільний розвиток людини та соціальний захист у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника та в інших випадках, передбачених законом.
24. Права Профспілки в управлінні навчальними закладами.
Профспілка представляє права та інтереси студентів у відносинах з адміністраціями в управлінні навчальними закладами. Профспілка узгоджує рішення, прийняті адміністрацією та контролює процес їх реалізації. Профспілка бере участь у процесі прийняття рішень щодо навчального процесу, соціального захисту студентів та інших сфер.
25. Права Профспілки у вирішенні спорів.
Профспілка має право представляти інтереси студентів в органах, що розглядають індивідуальні спірні питання.
Профспілка має право представляти інтереси студентів при вирішенні колективних спорів (конфліктів) у порядку, встановленому законодавством. Представники Профспілки беруть участь у діяльності примирних комісій, арбітражів та інших органів, які розглядають колективний спір (конфлікт).
26. Право Профспілки на організацію
страйків та проведення інших масових заходів.
Профспілка має право на організацію та проведення страйків, зборів, пікетувань, мітингів, походів, демонстрацій, геппенінгів, перформенсів, флешмобів, оргій, вакханалій на захист освітніх, соціально-економічних, трудових, гендерних, культурних та інших прав та інтересів студентів, відповідно до закону.
27. Право Профспілки на інформацію з
питань освіти та соціально-економічного розвитку.
Профспілка має право одержувати безоплатно інформацію від адміністрацій навчальних закладів, органів державної влади та органів місцевого самоврядування з питань, що стосуються освітніх і соціально-економічних прав та законних інтересів своїх членів, а також інформацію про результати господарської, фінансової, управлінської та інших видів діяльності навчальних закладів, державних установ або організацій.
Профспілка має право безоплатно одержувати від Державного комітету статистики України статистичні дані з питань освіти та соціально-економічних питань.
28. Право Профспілки на створення навчальних,
культурно-освітніх закладів та інших організацій.
Для вирішення актуальних проблем профспілкового руху, підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації профспілкових кадрів, з метою захисту прав та інтересів своїх членів, їх культурного розвитку Профспілка має право створювати навчальні, культурно-освітні заклади, соціально-аналітичні установи, а також правові, статистичні, соціологічні навчальні центри та центри незалежних експертиз.
Для висвітлення своєї діяльності Профспілка має право бути засновником засобів масової інформації та здійснювати видавничу діяльність відповідно до закону.
29. Повноваження Профспілки щодо питань охорони здоров’я громадян,
фізичної культури, спорту, туризму та охорони довкілля.
Профспілка організовує і здійснює громадський контроль за реалізацією прав членів Профспілки у сфері охорони здоров’я, медико-соціальної допомоги. Профспілка бере участь у діяльності експертних, консультативних та наглядових рад при органах та закладах охорони здоров’я, а також може брати участь у розвитку масової фізичної культури, спорту, туризму, створенні та підтримці спортивних товариств і туристичних організацій.
Профспілка бере участь в охороні довкілля, захисті населення від негативного екологічного впливу, сприяє діяльності громадських природоохоронних організацій, може проводити громадські екологічні експертизи, здійснювати іншу не заборонену законом діяльність у цій сфері.
30. Права Профспілки у сфері захисту
духовних інтересів студентів.
Профспілка може брати участь у створенні умов для загальнодоступного користування громадянами надбаннями світової культури та контркультури, свободи літературної, художньої, музичної, наукової, технічної творчості, соціального захисту працівників інтелектуальної сфери діяльності, створення мистецьких формацій, проведення мистецьких заходів, акцій, оргій та вакханалій.
31. Права Профспілки у захисті житлових прав студентів.
Профспілка бере участь у вирішенні питань розселення студентів адміністраціями навчальних закладів, забезпечення їх місцями у гуртожитках, контролю за умовами проживання і дотримання умов договорів із розселеними студентами.
Профспілка відповідно до цього Статуту бере участь у розробленні державної житлової політики, здійсненні заходів, спрямованих на розвиток житлового будівництва, поліпшення використання та забезпечення збереження житлового фонду, у захисті економічних та соціальних прав студентів, пов’язаних з одержанням, утриманням і збереженням житла.
32. Право Профспілки щодо притягнення до
відповідальності посадових осіб.
Профспілкові органи мають право вимагати розірвання трудового договору (контракту) з керівником підприємства, установи або організації, якщо він порушує законодавство про професійні спілки, законодавство про освіту, про працю, про колективні договори та угоди.
33. Власність Профспілки.
Профспілка може мати у власності кошти та інше майно, необхідне для здійснення її статутної діяльності.
Право власності Профспілки виникає на підставі:
1) придбання майна за рахунок членських внесків, інших власних коштів, пожертвувань громадян, підприємств, установ та організацій або на інших підставах, не заборонених законодавством;
2) передачі Профспілці у власність коштів та іншого майна засновниками, членами Профспілки, адміністраціями навчальних закладів, органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Профспілка має право власності також на майно та кошти, придбані в результаті господарської діяльності створених нею підприємств та організацій.
Контроль за надходженням та витрачанням коштів Профспілки здійснюють Контрольно-ревізійна комісія, обрана відповідно до цього Статуту.
Позбавлення Профспілки права власності, а також права володіння та користування майном, переданим їй у господарське відання, може мати місце лише за рішенням суду на підставах, визначених законами.
Члени Профспілки не відповідають своїми коштами та іншим майном за зобов’язаннями Профспілки та її органів, як і Профспілка та її органи не відповідають своїми коштами та іншим майном за зобов’язаннями членів Профспілки.
34. Право Профспілки на господарську та фінансову діяльність.
З метою реалізації статутних завдань Профспілка, яка є юридичною особою, може здійснювати необхідну господарську та фінансову діяльність шляхом надання безоплатних послуг, робіт, створення в установленому законодавством порядку підприємств, установ або організацій із статусом юридичної особи, формувати відповідні фонди, кредитні спілки.
35. Обов’язки Профспілки щодо захисту
прав та інтересів своїх членів.
Профспілка, здійснюючи представництво та захист освітніх і соціально-економічних прав та інтересів своїх членів, додержується Конституції України, законів та інших нормативно-правових актів, а також виконує колективні договори та угоди, які вона уклала, та взяті на себе зобов’язання.
V. Основні принципи організаційної побудови
і діяльності Профспілки
36. Профспілка як об’єднання громадян.
Профспілка утворюється як об’єднання громадян. Основою Профспілки є об’єднання членів Профспілки, які навчаються в різних навчальних закладах.
37 Принципи діяльності Профспілки.
Профспілка організовує свою діяльність на основі:
1) самостійності профспілкової організації і її виборних органів, що діють у відповідності зі Статутом;
2) плюралізму думок, свободи дискусій при обговоренні і єдності дій після прийняття рішень;
3) виборності всіх профспілкових органів знизу догори;
4) підзвітності і підконтрольності виборних профспілкових органів членам Профспілки.
38. Керівні органи Профспілки.
Вищим керівним органом Профспілки є Загальні збори Профспілки.
Виборні органи – Комітет Профспілки та Контрольно-ревізійна комісія Профспілки формуються на Загальних зборах Профспілки. Вони звітують про свою роботу перед Загальними зборами кожні півроку.
Кількісний склад Комітету Профспілки та Контрольно-ревізійної комісії Профспілки встановлюється Загальними зборами.
Вибори керівників органів Профспілки проводяться безпосередньо на засіданнях Загальних зборів.
Рішення про дострокове переобрання Комітету Профспілки або Контрольно-ревізійної комісії Профспілки приймається на вимогу не менше 2/3 членів Профспілки.
VI. Первинні профспілкові організації
39. Умови створення первинної профспілкової організації.
Первинна профспілкова організація створюється з членів Профспілки, які навчаються в одній установі, при наявності не менше трьох членів Профспілки. Рішення про створення первинної профспілкової організації приймається Установчими зборами членів первинної профспілкової організації.
40. Статус первинної профспілкової організації.
Первинні організації Профспілки самостійно вирішують питання, визначають пріоритетні напрямки та форми діяльності, періодичність проведення Зборів та засідань своїх виборних органів у межах чинного законодавства України та цього Статуту.
Первинні організації Профспілки мають статус юридичної особи.
Первинна профспілкова організація може бути розпущена за рішенням Зборів цієї первинної профспілкової організації, або на Загальних зборах Профспілки. Розпуск первинної профспілкової організації позбавляє її статусу юридичної особи. Інформація про розпуск первинної профспілкової організації повідомляється в органи легалізації протягом 5 днів. Розпуск первинної профспілкової організації не позбавляє права її членів залишатися членами Профспілки.
41. Збори первинної профспілкової організації.
Свої повноваження первинні профспілкові організації здійснюють через утворені ними виборні органи, а в організаціях, де не створюються виборні органи, через представника (довірену особу) профспілкової організації, яка діє у межах прав, наданих їй Законом України “Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності”, Статутом Профспілки та рішеннями Загальних зборів Профспілки.
Вищим керівним органом первинної профспілкової організації є Збори, що вирішують всі питання діяльності організації і проводяться не рідше одного разу на місяць.
Збори первинних профспілкових організацій в навчальних закладах, де графік роботи не дозволяє зібрати більшість членів Профспілки одночасно, можуть проводитись поетапно. Результати голосувань на таких зборах остаточно підсумовуються обраними шляхом голосування головою та секретарем зборів. Протокол поетапних зборів підписує голова та секретар зборів, підписи яких засвідчуються печаткою та підписом голови первинної профспілкової організації або його заступника.
Збори вважаються правомочними, якщо в їх роботі приймають участь не менше половини членів Профспілки. Всі рішення первинної профспілкової організації приймаються за згодою 3/4 учасників зборів.
42. Повноваження Зборів первинної профспілкової організації.
Збори первинної профспілкової організації:
1) здійснюють прийом у члени Профспілки;
2) приймають рішення про виключення з Профспілки;
3) обирають і здійснюють контроль за діяльністю комітету та контрольно-ревізійної комісії;
4) приймають рішення на виконання Статуту Профспілки, рішень керівних органів Профспілки;
5) обирають делегатів Загальних зборів Профспілки у межах квоти, визначеної рішенням Комітету Профспілки;
6) вирішують інші питання діяльності профспілкової організації, передбачені цим Статутом;
7) приймають рішення про створення або ліквідацію страйкового комітету, який ухвалює рішення стосовно початку або припинення страйку.
43. Повноваження Комітету первинної профспілкової організації.
Комітет первинної профспілкової організації:
керує поточною діяльністю первинної профспілкової організації;
виступає від імені первинної профспілкової організації у межах наданих йому повноважень;
скликає Збори первинної профспілкової організації в порядку, визначеному цим Статутом та рішеннями керівних органів Профспілки;
звітує про свою роботу перед Зборами первинної профспілкової організації;
6) розпоряджається майном, в тому числі і грошовими коштами первинної профспілкової організації, призначає матеріально-відповідальних осіб, надає право підпису фінансових документів;
приймає інші рішення, крім визначених Статутом або віднесених Конференцією Профспілки до виключної компетенції інших органів Профспілки.
44. Повноваження Контрольно-ревізійної комісії первинної профспілкової організації.
Контрольно-ревізійна комісія первинної профспілкової організації обирає зі свого складу голову комісії. Також при необхідноті вона може обирати секретаря комісії і заступника голови комісії.
Повноваження контрольно-ревізійної комісії первинної профспілкової організації встановлюють Збори цієї первинної профспілкової організації.
VII. Загальні збори Профспілки
45. Загальні збори як вищий орган Профспілки.
Вищим органом Київської незалежної студентської профспілки «Пряма дія» є Загальні збори Профспілки, що скликаються в міру необхідності, але не рідше одного разу на три місяці.
Проект порядку денного Загальних зборів визначає Комітет Профспілки, який повідомляє про це не пізніше, ніж за три дні до початку Загальних зборів.
Позачергові Загальні збори можуть бути скликані Комітетом Профспілки на вимогу Контрольно-ревізійної комісії або не менше 1/3 членів Профспілки.
46. Повноваження Загальних зборів Профспілки.
Загальні збори Профспілки:
1) заслуховують звіт про роботу Комітету і Контрольно-ревізійної комісії Профспілки, приймають по ним рішення;
2) визначають чергові завдання, стратегію і тактику дій Профспілки по захисту економічних, соціальних прав та інтересів членів Профспілки в наступному періоді;
3) затверджують Статут Профспілки, вносять необхідні зміни і доповнення до нього;
4) обирають та відкликають членів Комітету Профспілки;
5) обирають та відкликають членів Контрольно-ревізійної комісії Профспілки;
5) визначають стратегію і тактику Профспілки у її стосунках з іншими Профспілками, міжгалузевими і міжнародними профспілковими об’єднаннями, державою, партіями, рухами і асоціаціями, іншими об’єднаннями громадян, засобами масової інформації;
7) реалізують право власності на майно та кошти Профспілки;
8) здійснюють розпорядження майном та коштами Профспілки;
9) приймають рішення про припинення діяльності Профспілки.
Загальні збори вважаються правомочними за умови присутності на них більше 50% делегатів від загальної кількості обраних делегатів.
Рішення Загальних зборів вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше 3/4 присутніх делегатів Загальних зборів, крім випадків, передбачених цим Статутом.
VIII. Комітет Профспілки
47. Статус Комітету Профспілки.
У період між Загальними зборами Профспілки вищим органом Профспілки є Комітет Профспілки, що обирається з числа делегатів Загальних зборів. Свої засідання Комітет Профспілки проводить у міру необхідності, але не рідше одного разу на два тижні.
Комітет Профспілки може проводити пленарні (розширені) засідання, участь в яких, крім членів Комітету, беруть кандидати у члени Комітету, члени Контрольно-ревізійної комісії. Кандидати у члени Комітету, члени Контрольно-ревізійної комісії на пленарних засіданнях Комітету Профспілки мають право дорадчого голосу.
За результатами своїх засідань Комітет Профспілки приймає відповідні рішення – постанови, які набирають чинність після їх прийняття.
48. Повноваження Комітету Профспілки.
Комітет Профспілки в період між Загальними зборами:
1) на вимогу не менш, ніж однієї третини членів Комітет розглядає питання та приймає рішення про відкликання з посад Голови Комітету Профспілки та Першого заступника Голови Комітету до завершення терміну їх повноважень;
2) у разі вибуття зі складу Комітету члена, Комітет приймає рішення про затвердження членом Комітету кандидата у члени Комітету відповідно до обраного Загальними зборами списку кандидатів у члени Комітету;
3) заслуховує щорічні звіти про роботу Голови Комітету Профспілки, Першого заступника Голови Комітету по результатах приймає відповідні рішення;
4) визначає позицію Профспілки з актуальних питань суспільно-політичного життя, стратегію і тактику діяльності організацій Профспілки щодо захисту прав та інтересів членів Профспілки;
5) вирішує питання про входження Профспілки до міжспілкових об’єднань України, міжнародних профспілкових об’єднань, організацій, дає згоду Голові Комітету Профспілки або його заступникам на укладання з ними договорів;
6) розглядає та вирішує питання, пов’язані з порушенням Статуту Профспілки первинними організаціями чи їх діями, які дискредитують Профспілку.
7) координує діяльність первинних профспілкових організацій та їх виборних органів, організовує виконання ними рішень Загальних зборів Профспілки, програмних документів;
8) приймає рішення та організує масові акції на захист прав та інтересів членів Профспілки;
9) контролює дотримання законодавства про освіту, нормативних актів про оплату за навчання, виплату стипендій та надання соціальних пільг і гарантій;
10) надає профспілковим організаціям та виборним органам методичну, правову, організаційну допомогу;
11) здійснює господарську, підприємницьку, видавницьку, зовнішньоекономічну, інші види діяльності шляхом створення госпрозрахункових установ, підприємств та організацій зі статусом юридичної особи;
12) створює фонд солідарності та управляє ним;
13) бере участь у розв’язанні трудових конфліктів;
14) скликає Загальні збори Профспілки та визначає норми представництва на них;
15) дає роз’яснення та тлумачення норм Статуту;
16) приймає постанови, положення, інструкції та інші акти з питань діяльності Профспілки;
17) здійснює інші функції, що визначаються Загальними зборами Профспілки.
49.Кількісний склад та термін повноважень Комітету Профспілки.
Правомочність Комітету Профспілки.
Кількісний склад Комітету Профспілки визначають Загальні збори. Строк повноважень Комітету Профспілки – 1 рік. Засідання Комітету Профспілки вважається правомочним при наявності на ньому більше половини членів Комітету від обраного складу Комітету Профспілки. Всі рішення Комітет Профспілки приймає 3/4 голосів від свого складу.
50. Кандидати у члени Комітету Профспілки.
У роботі Комітету Профспілки беруть участь кандидати у члени Комітету. Вони мають право бути присутніми на пленарних засіданнях Комітету з правом дорадчого голосу. У разі вибуття члена Комітету зі складу Комітету, перший кандидат у члени Комітету Профспілки у порядковому списку, затвердженому Загальними зборами Профспілки, стає повноправним членом Комітету Профспілки. Рішення про це ухвалюється Комітетом Профспілки.
51. Комісії Комітету Профспілки.
У складі Комітету Профспілки можуть утворюватися постійні комісії за основними напрямками роботи, повноваження, кількість і склад яких визначає Комітет Профспілки. Членами таких комісій можуть бути члени Профспілки.
IХ. Голова Комітету Профспілки
52. Статус Голови Комітету Профспілки та його повноваження.
Роботою Комітету Профспілки керує Голова Комітету Профспілки, що обирається Загальними зборами Профспілки терміном на один рік. За посадою Голова Комітету Профспілки має статус члена Комітету Профспілки. Голова Комітету Профспілки може бути відкликаний із займаної посади достроково в порядку, встановленому цим Статутом.
Голова Комітету Профспілки:
1) організує роботу керівних органів Профспілки;
2) відкриває рахунки в установах банку, в тому числі валютні;
3) представляє Профспілку у відносинах з іншими профспілками, громадськими організаціями, засобами масової інформації, громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, органами державної влади та місцевого самоврядування у межах наданих йому повноважень;
4) від імені Профспілки має право підпису угод, фінансових документів, заяв;
5) несе персональну відповідальність за своєчасність подання звітності в органи державної влади та місцевого самоврядування та достовірність викладеної в ній інформації;
6) несе персональну відповідальність за збереження основної печатки та штампу Профспілки, оригіналів статутних документів;
7) має право давати довіреності та доручення членам Профспілки;
8) видає в межах своєї компетенції накази та розпорядження;
9) призначає та звільняє за погодженням з Загальними зборами головних редакторів (керівників) засобів масової інформації, створених Профспілкою;
10) розподіляє повноваження між своїми заступниками за погодженням із Загальними зборами;
11) призначає своїм наказом виконуючого обов’язки Голови Комітету на період своєї відсутності у м. Києві.
53. Дострокове припинення повноважень Голови Комітету Профспілки
Повноваження Голови Комітету Профспілки припиняються достроково у таких випадках:
1) відставки Голови Комітету Профспілки;
2) визнання Голови Комітету Профспілки зниклим без вісті;
3) неможливості виконувати свої повноваження за станом здоров’я;
4) виключення зі складу Профспілки;
5) відкликання з посади Голови Комітету Профспілки Комітетом Профспілки, або з посади члена Комітету Профспілки Загальними зборами Профспілки;
6) смерті Голови Комітету Профспілки.
Х. Перший заступник Голови Комітету Профспілки та заступники Голови Комітету Профспілки
54. Статус Першого заступника Голови Комітету Профспілки та заступників Голови Комітету Профспілки.
У разі відсутності Голови Комітету Профспілки його повноваження виконує Перший заступник Голови Комітету Профспілки, а у разі відсутності останнього один із заступників.
Заступники Голови Комітету Профспілки виконують свої обов’язки відповідно до цього Статуту та рішень керівних органів Профспілки, доручень Голови Комітету Профспілки або Першого заступника Голови Комітету Профспілки.
55. Повноваження Першого заступника Голови
Комітету Профспілки та заступників Голови Комітету Профспілки
Перший заступник Голови Комітету Профспілки та заступники Голови Комітету Профспілки на виконання рішень Загальних зборів Профспілки, Комітету Профспілки мають наступні повноваження:
1) приймають участь в організації роботи Комітету Профспілки;
2) відкривають рахунки в установах банку, в тому числі валютні, мають право першого підпису на банківських документах;
3) представляють Профспілку у відносинах з іншими профспілками, громадськими організаціями, засобами масової інформації, громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, органами державної влади та місцевого самоврядування у межах наданих їм повноважень;
4) від імені Профспілки мають право підпису угод, фінансових документів, заяв;
5) мають право давати довіреності та доручення працівникам та членам Профспілки;
6) видають в межах своєї компетенції накази та розпорядження.
ХI. Контрольно-ревізійна комісія Профспілки
56 Статус Контрольно-ревізійної комісії Профспілки.
Контрольно-ревізійна комісія (КРК) Профспілки обирається Загальними зборами терміном на один рік.
КРК зі свого складу обирає Голову КРК та секретаря КРК шляхом голосування більшістю голосів від свого складу на строк повноважень КРК.
КРК в своїй діяльності самостійна, підзвітна виключно Загальними Зборам Профспілки.
КРК здійснює контроль за додержанням членами та керівними органами Профспілки норм Статуту та рішень Профспілки, дотриманням керівними органами фінансової дисципліни.
В своїй практичній діяльності КРК керується окремим Положенням, що затверджують Загальні збори Профспілки.
ХII. Кошти та майно Профспілки
57. Доходи Профспілки.
Діяльність Профспілки забезпечується за рахунок:
1) профспілкових внесків її членів;
2) коштів від благодійних внесків;
3) коштів, що надходять від власників або уповноважених ними органів за колективними договорами;
4) добровільних пожертвувань фізичних та юридичних осіб.
Всі грошові надходження, кошти і придбані на них матеріальні цінності є власністю Профспілки. Майно Профспілки, необхідне для здійснення статутних завдань, є власністю Профспілки.
З метою реалізації статутних завдань Профспілка може здійснювати необхідну господарську та фінансову діяльність шляхом створення в установленому законодавством порядку підприємств, установ або організацій із статусом юридичної особи, формувати відповідні фонди, кредитні спілки.
При виході із Профспілки її окремих членів кошти і майно не повертаються.
58. Призначення коштів Профспілки.
Кошти Профспілки витрачаються на фінансування статутної діяльності, утримання штатного апарату, матеріальну допомогу членам Профспілки, утворення резервного, страхового та інших фондів, на заходи з охорони праці, лікування та оздоровлення своїх членів та їх сімей та на інші цілі. Податки та платежі до державного бюджету від господарської діяльності Профспілки сплачуються у відповідності з чинним законодавством.
59. Встановлення порядку реалізації права власності та розпорядження майном та коштами Профспілки.
Порядок реалізації права власності та розпорядження майном та коштами Профспілки визначають виключно Загальні збори Профспілки.
XIII. Припинення діяльності Профспілки
60. Припинення діяльності Профспілки.
Діяльність Профспілки може бути припинена шляхом реорганізації або ліквідації.
61. Ліквідація Профспілки.
Рішення про ліквідацію приймається Загальними зборами Профспілки та вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менше трьох четвертих від загальної кількості членів Профспілки або за рішенням суду в порядку, встановленому чинним законодавством України. Ліквідація здійснюється ліквідаційною комісією, яку призначає орган, що ініціював ліквідацію. Майно та кошти Профспілки у разі її ліквідації використовуються на реалізацію мети та завдань Профспілки, або за рішенням суду, у випадках передбачених чинним законодавством, спрямовуються в доход держави і не можуть перерозподілятися між її членами.
62. Реорганізація Профспілки.
Реорганізація Профспілки відбувається за рішенням Загальних зборів Профспілки. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше 3/4 від загальної кількості членів профспілки. У випадку реорганізації вся сукупність прав та обов’язків Профспілки переходить до правонаступників.
XIV. Порядок внесення змін та доповнень
до Статуту Профспілки
63. Внесення змін та доповнень до Статуту.
Зміни та доповнення до Статуту приймаються виключно Загальними зборами Профспілки.
64. Надання інформації органу легалізації.
Про затверджені Загальними зборами Профспілки зміни та доповнення до Статуту Голова Комітету Профспілки повідомляє орган легалізації в 5-денний термін.
Зміни та доповнення до Статуту Профспілки, ухвалені Загальними зборами Профспілки, набирають чинності з моменту їх погодження з органом легалізації.