Студенти vs уряд. Університет vs студенти

Зустріч зі студентами КНУБА була запланована на п’ятницю, 29 травня. В призначений час біля лекційної аудиторії починає збиратися молодь. Невже на пару? Однак перший же зустрічний студент спростовує подібні припущення: “У нас тут мітинг. Проти кідалова виступаємо. Приєднуйся!” Як виявилось, частина студентів дійсно прийшла на пару, але такі були в абсолютній меншості. Більшість – загалом, до сотні людей – зібралось обговорити можливості захисту від сваволі чиновників.

“Ми маємо справу з тим, що постанови про нові види поборів уже прийняті урядом. З вересня вони почнуть діяти. Коли ви повернетесь з канікул, не дивуйтеся, якщо пропуски пар доведеться оплачувати. Так само, як доведеться платити за вчасно не здані в бібліотеку книжки, за користування інтернетом та спортзалом, за проведення конференцій і концертів”, – проголошував один із активістів “Прямої Дії”.

Насправді, більшість присутніх дізналась про урядові “ноу-хау” з афіш, розклеєних “Прямою Дією” за день до зустрічі. Очевидно, адміністрація вишів не спішить повідомляти студентів про те, що з наступного року буде скорочено від 10% до 50% бюджетних місць в залежності від спеціальності. Не стали сповіщати молодь і стосовно планів Кабміну позбавити стипендій всіх, хто за результатами семестру матиме хоча б одну “трійку”.

Деякі молоді люди були настільки обурені, що навіть закликали повторювати французький досвід: “Подивіться на Францію! Подивіться, як там студенти відстоюють свої права. Навіть мінімальний привід – одразу страйк. Коли вже у нас таке буде?..” Звісно, Україна не Франція, але провести свій маленький Париж під стінами Кабміна студенти аж ніяк не проти – активісти профспілки оголосили, що 4 червня там відбуватиметься молодіжна акція протесту.

Однією з цілей зустрічі було з’ясувати позиції ректорату стосовно введення платних “послуг” у КНУБА. Та щоб дізнатись про це, студентам навіть не довелось залишати приміщення аудиторії. Справа в тому, що на зустріч завітала проректор вишу Олена Горова. Пані проректор чомусь була дуже схвильована самим фактом проведення заходу. Без дозволу? Без десятка підписів? Як хтось зміг отримати аудиторію?! Та ще й для чого? Щоб підбурювати студентів на боротьбу! Мабуть, для розміреного життя університету це випадок небувалої зухвалості…

Попри красномовну риторику і спроби запевнити студентів в тому, що ректорат насправді любить їх, Олена Олександрівна все ж визнала: студенти мають здавати іспити з першої спроби і пари в жодному разі не пропускати. А покарання порушників “рублем” є для адміністрації цілком прийнятним.

Дехто зі студентів навіть радо погоджувався із пані проректором. Точніше, такий знайшовся один. Як не дивно, саме цей один мав би найбільш палко відстоювати права студентів. Йдеться про голову студентської ради КНУБА. За його словами, студрада врятувала своїх виборців. Саме завдяки їх сумлінній роботі та перемовинами з ректоратом, поки що ніхто ні за що не платить. Щоправда, сповістити власний електорат про нововведення студрада чомусь забула. Хоча це можна зрозуміти, – сесія, студентам звичайно ж не до того. А про постанову вони обов’язково дізналися б, у вересні. Мабуть, з платіжок, які прийдуть до них після першої ж пропущеної пари. Крім того, за словами голови, постанова має багато позитивних сторін, про які студенти не знають, але які однозначно покращать їхнє життя. На жаль, про позитиви від штрафних санкцій почути так і не довелося. До речі, від проведення даного заходу у стінах власної alma mater він теж був не в захваті.

Натомість самі студенти вже відчули смак дискусії, і почали наступати на адміністрацію: “Чи можете Ви гарантувати, що оплата вводитись не буде?”, – допитувалась одна дівчина. Відповідь була досить туманною. Проректор спільно з головним парламентарем КНУБА намагались розповісти про “демократичний шлях” вирішення питання. Очевидно, під демократією вони розуміють чергове засідання студради, про яке ніхто не дізнається, і яке ні на що вплине. Даремно. Студенти вже встигли зрозуміти, справжня пряма демократія присутня тут і зараз, в цій аудиторії, коли ти безпосередньо можеш спитати з чиновника за всі його невдачі та прорахунки.
В результаті вдалось досягти домовленості: зі студколективом зустрінеться ректор, а рішення тепер не буде прийматись в односторонньому порядку. В той же час студенти прекрасно розуміють, що для повної і остаточної відміни рішень Кабміну доведеться іще поборотись, зокрема і на вуличних акціях, призначених на 4 червня.

Але і це ще не фінал. Після закінчення зустрічі до активістів “Прямої Дії” підійшли троє співробітників Служби безпеки України. З самого початку заходу вони облаштували спостережний пункт на останніх рядах, звідки уважно стежили за ходом дискусії. Цього разу обійшлося без погроз і тиску. Однак сам факт інтересу спецслужб до студентської боротьби – це показник. Держава боїться організованого студентства, оскільки молодь, об’єднана в своїх діях, може по-справжньому ставити свої умови урядам та президентам. І досягати своїх цілей теж може.

Схожі статті

Напишіть відгук