20 серпня під час свого виступу у Львові прем’єр заявила про намір запровадити загальне вивчення «духовних» дисциплін у школах та вишах. За її словами, домовленість про це була досягнута зі Всеукраїнською радою церков. Не викликає сумнівів те, що під «духовною освітою» криється відверта релігійна пропаганда. Подібні ініціативи свідчать про тотальне зрощення церкви і державного апарату, що грубо суперечить Конституції України.
Нашій профспілці цілком зрозуміло, що таким чином Юлія Тимошенко бажає здобути нових симпатиків серед віруючого електорату. Також ми з розумінням ставимось до потреби церкви в розширенні власної пастви юними неофітами. Однак подібні кроки позбавлять учнів та студентів можливості самим обирати між релігійним та нерелігійним світоглядами. Вочевидь, так звана «духовна освіта» подаватиме релігійні догми абсолютно і безапеляційно. Для молоді це фактично означатиме лоботомію – видалення шматків їхнього мозку, які відповідають за критичне мислення.
У той час, коли весь інтернет сміється над «забороною носіння в школах фофудьї», ми можемо стикнутися з цілком реальною загрозою табу, наприклад, на заперечення непорочного зачаття. Також не зрозуміло, за якими критеріями визначатимуться еталони духовності. Приміром, цінності християнства та цінності ісламу дещо різняться, тому, швидше за все, чиновникам доведеться надавати перевагу якійсь одній релігійній течії над іншими. Чи будуть при цьому враховані думки послідовників релігії вуду або фалопоклонників, залишається тільки здогадуватись. Отже, ми маємо справу із дискримінацією.
Крім того викликають занепокоєння спроби влади прирівняти духовні навчальні заклади до світських. Наразі у Верховній Раді зареєстрований відповідний законопроект №3347. Ця ініціатива суперечить ст. 35 Конституції та Закону «Про освіту», які закріпляють науковість і світськість, як базові принципи освіти. Таким чином, спокушаючи абітурієнтів дипломами державного зразка, церкви отримуватимуть суттєве поповнення власно каси за рахунок нових адептів.
Головне науково-експертне управління негативно оцінило вказаний законопроект і рекомендувало парламенту відхилити його у першому читанні, як такий, що суперечить законодавству України. Однак, якщо зважати на стрімке передвиборче зростання духовності у депутатському корпусі, а також схвальні відгуки прем’єра, можна припустити, що законопроект буде прийнято.
Незалежна студентська профспілка «Пряма дія» виступає за повну і остаточну секуляризацію [відокремлення від церкви] освіти в Україні. Ми поважаємо віруючих громадян, але засуджуємо спроби використання навчальних закладів у цілях пропаганди будь-якої релігії.