Pryama DiyaТеорія та історіяРухРадіоФотогалереяБібліотекаСамоосвітні проектиПравові аспектиПосиланняПошукГазетаКонтактиПриєднатись до нас
ГоловнаПодії та коментаріПро насНовини
АнонсиКреатив

Публікації

RSSTwitterFacebook pageUA | RU | EN

Студенти не хочуть високих стипендій лише відмінникам

Виклав Admin ( 2012-01-12 10:28:06 )


розміщено на piccy.info

Студенти та громадські діячі вважають, що стипендії отримувати повинні не лише відмінники.

Згідно із законопроектом, який зареєстрували у парламенті і планують розглянути найближчими днями, стипендія не може бути нижчою за прожитковий мінімум.

Однак у бюджеті на 2012 рік для цього не заклали відповідних грошей, тож, на думку експертів, їх імовірно заощаджуватимуть за рахунок тих студентів, які матимуть четвірки та трійки в атестатах.

Відтак, опоненти міністра Дмитра Табачника називають оголошені плани передвиборчим піаром. Загалом, це не єдина пересторога студентів з приводу очікуваних законодавчих змін.

Потрібний законопроект

У Міносвіти наполягають, що урядовий законопроект про вищу освіту відповідає нинішнім потребам галузі.

Тимчасово виконувач обов'язків міністра освіти та науки Євген Сулима заявив, що пропонований документ якнайбільше відображає бачення освітнього процесу експертами. За його словами, в результаті багатомісячного обговорення до робочої групи надійшло понад 380 зауважень щодо законопроекту:

"Наданий до розгляду урядовий законопроект про вищу освіту створювався протягом тривалого часу - з лютого 2008 року. Його обговорювали в наукових, науково-педагогічних колективах вищих навчальних закладів, в студентських, профспілкових організаціях", - повідомив Євген Сулима під час засідання профільного парламентського комітету 10 січня.

Серед основних змін, які пропонує проект закону, - диплом кандидата наук пропонують прирівняти до диплома доктора філософії, державне замовлення повинне становити не менше половини випускників шкіл, а вищі навчальні заклади отримують автономію від органів державної влади.

Стипендії - не для четвірочників

Втім студенти найбільше звернули увагу на іншу норму - про стипендії.
"Закон про вищу освіту передбачає майже дворазове підвищення стипендій, що у разі ухвалення цього закону становитиме прожитковий мінімум і, природно, щокварталу буде зростати зі зростанням прожиткового мінімуму", - сказав з цього приводу міністр освіти і науки Дмитро Табачник.

Хоча нових стипендій вимагали вже давно, тепер цей пункт викликає чи не найбільше побоювань. А точніше - пояснювальна записка до документу, згідно з якою закон у разі ухвалення не потребує додаткових витрат із бюджету.

"Якщо пообіцяти людям додаткові гроші, доведеться десь заощаджувати. І заощадять за рахунок інших бюджетників. Тобто, стипендії для всіх не збільшать, а лише певній категорії. Наприклад, вийде нова постанова кабінету міністрів - і всі "четвірочники" не отримають стипендії," - вважає Михайло Лебедь із молодіжної організації "Фундація регіональних ініціатив".

"Дійсно є загроза, що студенти, які в силу об'єктивних причин не можуть вчитися відмінно, але мають поганий матеріальний стан, можуть залишитися без джерела фінансового існування", - заявив у коментарі ВВС Україна екс-міністр освіти Станіслав Ніколаєнко.

Він вважає, що перед розглядом законопроекту міністерство фінансів мало б надати профільному комітету Верховної Ради та студентській громаді всі розрахунки.

Піар перед виборами?

У громадських організаціях та профспілках вважають, що за таких умов обіцянки про збільшення стипендій є піаром напередодні виборів, та припускають, що після осіннього волевиявлення у студентів, які матимуть в атестаті четвірки, взагалі не буде гарантій отримання стипендій.

"Швидше за все між першим і другим читанням норму про підвищення стипендій просто знімуть, оскільки в міністерстві фінансів свого часу заявили, що в держави немає грошей на збільшення стипендій. Про це також свідчить практика останніх двох років, коли у всіх сферах суспільства зменшували соціальні виплати. Тож абсолютно очевидно, що на студентів точно не знайдуть грошей," - заявив ВВС Україна член студентської профспілки "Пряма дія" Іван Шматко.

Загалом депутати парламенту внесли до порядку денного сесії, яка триватиме до кінця тижня, три різних проеки законів про реформування системи вищої освіти в Україні. До кожного з них у студентів є зауваження.

"Найбільше ми виступаємо проти законопроекту Табачника. Інші нам також не подобаються в певних пунктах. Тобто, документ Оробець та Яценюка і документ Мірошніченка також не ідеальні", - пояснив у коментарі ВВС Україна Михайло Лебедь.

З цього приводу міністр Дмитро Табачник вважає, що виплата стипендій студентам, які отримують посередні або незадовільні оцінки за свої знання, є злочином проти громадян, які платять податки в бюджет.

Міністр також Клацнути назвав "демагогами-політиканами" людей, які 10 січня у Києві провели акцію протесту проти ухвалення закону про вищу освіту, який студенти назвали "законом Табачника". Приблизно 50 учасників пікету увійшли до будівлі, де відбувалося засідання погоджувальної ради голів фракцій і керівників парламентських комітетів.

Протести триватимуть

Але стипендії - не єдина пересторога щодо тексту пропонованого урядом закону. За словами Михайла Лебедя, законопроект також дозволяє адміністраціям вищих навчальних закладів необмежено збільшувати розмір плати за навчання студентів-контрактників.

Іншою небезпекою називають так званий академічний плагіат, за який новий закон пропонує відраховувати із вищого навчального закладу, хоча не визначає необхідної для цього процедури.

Окрім того, у разі ухвалення документу абітурієнти будуть змушені складати при поступанні до вишу не лише зовнішнє незалежне оцінювання, а й вступні іспити, проти чого виступав попередній міністр Іван Вакарчук, а студенти Клацнути влаштовували вуличні акції.

За словами громадських активістів, у разі ухвалення будь-якого із трьох зареєстрованих законопроектів, а надто - урядового - кількість протестів лише збільшиться. На лютий у багатьох містах України планують мітинги та пікети.
Аби цього не сталося, у "Фундації регіональних ініціатив" пропонують написати новий текст закону, взявши з трьох нинішніх найбільш прийнятні для студентів та викладачів норми.

ВВС Україна

Tweet

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License