(де)Емансипація освіти та завершення 2014 / 15 навчального року

Ще один навчальний рік закінчився. Дехто завершив навчання в університеті, дехто тільки збирається туди вступати, дехто повернеться до навчання в вересні. Але “Пряма дія” налаштована занадто критично щоб вітати вас з із закінченням навчального року.

Сучасна університетська програма не тільки відображає ідеологію та політичні погляди пануючих соціальних класів, але й відтворює самі пануючі соціальні класи – норми респектабельності в нашому суспільстві і те, як у відповідності до цих норм більший успіх гарантований носіям «професіонального» одягу, мови, смаку та поведінки. Крім того, нав’язування даних переваг пов’язане з ростом сексизму, расизму та ксенофобії.

Цей рік показав, що вищезазначені проблеми  нікуди не зникли. А по відношенню до України ми можемо сміливо говорити про поширення традиціоналістських, ксенофобських, мілітаристських та шовіністичних настроїв й у сфері освіти – рейди військоматів в студентські гуртожитки, клерикалізація освіти, шовіністичне насилля в Харкові, концепція націонал-патріотичного виховання є одними з багатьох підтверджень цьому. В той же час відсутність доступної безкоштовної освіти для всіх і кожного є причиною бідності і злочинності.

Після закінчення ВУЗу випускники безпосередньо зможуть зустрітися на роботі з антисоціальним трудовим кодексом. А враховуючи зростання зовнішнього боргу держави, можна очікувати, що відсотки від кредитів вже за декілька років вдарять по і без того кризовій українській економіці.

«Пряма дія», не  тільки як студентська профспілкова, але й як антикапіталістична та анархістська ініціатива вбачає нерозривність політичної, економічної та освітньої програми реформування суспільства.

Ми впевнені, що університет має бути іншим. Ми повинні свідомо та критично побачити всі складності нашого суспільства, з його несправедливістю та нерівністю, витоки якої можна побачити саме в освітній сфері. Університет повинен розвивати творче критичне мислення, а не бути місцем набуття соціального статусу та оцінок в атестаті на основі повторювання формалізованої інформації.

Ми живемо в досить небезпечний час, в епоху корпоративізації освіти та її підпорядкування інтересам бізнесу, в епоху наростання печерних традиціоналістсько-націоналістичних настроїв в українському суспільстві. Про причини та політичні наслідки таких змін замислюються досить рідко. А це і є одним із трагічних прорахунків сучасної системи освіти.

«Пряма дія» не вітаючи студентів та випускників з кінцем навчального року, але високо цінуючі почуття студентської солідарності, самоорганізації та взаємодопоги хоче нагадати, що не суб’єктивне оцінювання на основі відтворення програмних предметних знань, а саме деінституціоналізована  освіта, безперервне навчання, постійний саморозвиток та  набуття знань поза межами університету є запорукою якісних соціально-політичних трансформацій суспільства.

Саме тому ми бажаємо студентам, випускникам та абітурієнтам наснаги, жаги до знань та формування критичної позиції щодо поточного стану справ в суспільстві.

 

Свобода, рівність, студентська солідарність!