29 листопада, незалежна студентська профспілка “Пряма Дія” разом із Ритмами Спротиву (ROR) приєдналася до Глобального кліматичного маршу, в організації якого офіційно брала участь. Подібні марші у багатьох країнах світу були приурочені до Кліматичної конференції ООН COP21 у Парижі.
Ми прийшли виступити з вимогами зміни капіталістичної системи товарного виробництва задля сталого розвитку. На марші йшлося про те, що зміни клімату відбуваються вже зараз і призводять до фатальних наслідків. Забруднення навколишнього середовища, вичерпання невідновних ресурсів є найгострішими проблемами в питанні повільного знищення природних ландшафтів, від яких залежить людство.
Причиною цього є система товарно-грошових відносин і капіталістичне виробництво. Адже саме масове хижацьке виробництво задля прибутку, стимульоване споживацьким суспільством, приносить найбільшу шкоду. Думаючи лише про збільшення прибутків і свою вигоду, капітал безрозсудно змінює біосферу планети.
У результаті суперечностей всередині маршу, ми провели окрему акцію під прапорами екоанархізму. Під час маршу лунали гасла: “Зміни систему, а не клімат!”, “Свобода, рівність, екоанархізм!”, “Так екології, ні капіталізму!”. Під звуки Ритмів Спротиву ми не помічали поганої погоди – і роздавали листівки, де описано небезпеки глобальної зміни клімату, зустрічним громадянам.
На місці збору загального маршу прибічники системного підходу до кліматичних проблем збиралися під чорно-зеленими прапорами екоанархізму, як і було оговорено на попередніх організаційних зустрічах. Це викликало невдоволення групи людей, як пізніше виявилося, учасників “Цивільного корпусу “Азов””. Вони вимагали прибрати прапори і супроводжували це погрозами бійки, що зірвала б захід. Розпорядниці маршу піддались на шантаж агресивної меншості і попросили профспілковців прибрати символіку.
Варто пояснити, що справа тут не в ідеологічних неспівпадіннях різних груп учасників, а в деструктивності ультраправих. Так серед “цивільних екологів” були помічені люди, відповідальні за побиття темношкірого вболівальника на трибунах під час матчу Динамо-Челсі. На самому ж марші, ультраправі погрожували розгорнути провокативну символіку – т.зв. “кельтські хрести”.
В цілому ж, крайньо правий підхід до питань екології у коренях невірний. Він апелює до “природи” як чогось сталого, що було за “старих добрих часів” і до якого можливо і треба повернутися. Насправді, клімат, біосфера – це динамічні системи. І ціллю екологічного руху є не “повернення до коренів”, а сталий розвиток і раціональне використання природніх ресурсів, їх відновлювання. Для цього, ліві пропонують переорієнтувати економіку з цілі отримання прибутку на задоволення потреб людини і суспільства. Тобто демократично плановану економіку. Цей системний підхід знаходить все більше прибічників у світі.
Програма ультраправих не тільки не опікується питаннями клімату, не пропонуючи фундаментальної зміни економіки і політичного устрою, а й прямо їм протилежить. Вочевидь “Цивільниї корпус “Азов”” має відношення до одноіменного полку міліції. Його ідеологічне керівництво здійснювала Соціал-Націоналістична Асамблея. Серед її програмних пунктів є повернення ядерного статусу України. Тож поки Глобальний марш висуває лозунги за перехід від атомної енергетики до відновлюваних джерел, ультраправі “екологи” прагнуть до протилежного.
На жаль, подібні провокації можна очікувати і надалі. Адже ці люди “кришуються” сумнівними співробітниками міліції. Принаймні, поки не буде знято міністра Авакова та вище керівництво МВС.
Не можна йти на поводу в агресивної деструктивної меншості. Питання екології нерозривно пов’язані з вирішенням соціальних проблем. А системне вирішення соціальних проблем – подолання капіталізму. Ліві в Україні ще з часів перебудови активно брали участь в екологічному русі та його акціях прямої дії. Рух “Хранители радуги”організовував еко-табори та блокував будівництво екологічно небезпечного виробництва (напр., блокада і захоплення будівельного майданчика нафтового терміналу в м.Южний Одеської обл в 1994). Сьогоднішні учасники руху брали участь в організації успішного еко-табору проти будівництва вугільного терміналу компанії Ріната Ахметова в Севастополі в 2009. У тому ж 2009 українські анархісти взяли участь в делегації на конференцію COP15 в Копенгагені, де були заарештовані під час протестів.
Бунтуй! Кохай! Природу захищай!
Незалежна студентська профспілка “Пряма дія”.