Обговорення таке обговорення

Хоча ні, парочку представників волі студентів на зібранні все ж таки було. Зокрема Голова первинної профспілкової організації студентів, аспірантів та докторантів Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна Сергій Махновський та Голова первинної профспілкової організації студентів Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова Станіслав Цибін. Про те, що ці люди не студенти, говорити, напевне, не варто. А про те, на скільки їх хвилює проблема прийняття законопроектів можна побачити з сайтів даних профспілок. Точніше не побачити. Адже жодної згадки про які-небудь закони на них немає. Студенти не повинні про них знати. Звісно, КВНи і Валентини важливіші.

Та годі вже про студентів. Може, дійсно ще рано сидіти їм з такими поважними людьми та приймати участь у прийнятті рішень? Брати на себе відповідальність… Можливо і так, але що ж за рішення прийняло зібрання? Про це нам повідомляє Прес-служба: «На засіданні було обговорено концептуальні підходи щодо законодавчого забезпечення вищої освіти, що будуть узагальнені та направлені до Верховної Ради України». Концептуальні засади! Їх обговорено! І це все. Рада з професійних освітніх функціонерів навіть не спромоглася дати щонайменшої оцінки жодному з законопроектів. Для цього варто було зібратися! Непосвяченим справді немає чого робити, коли приймаються такі доленосні рішення.

Про що ж це свідчить? Ні, не про порочність делегатів, а про їхній класовий інтерес. Про жорсткі ієрархічні відносини, на яких вибудована система вищої освіти. Нижчий рівень ієрархії практично повністю позбавлений права голосу. Як організовувати навчальний процес, чи робити ремонт у гуртожитку або куди направити гроші спеціального фонду викладачів і студентів запитають в останню чергу. Все вирішуватимуть ректори, легалізуючи власні рішення через профспілки та ручне студентське «самоврядування», що працюють у спайці. В той же час самі вони не здатні на публічну критику міністерських чиновників, навіть у ситуації скорочення власних повноважень та централізації влади у руках МОН. І їх можна зрозуміти. Закон ще такий далекий, а місце ректора/голови профспілки цілком матеріальне — і зовсім не хочеться, щоб воно почало хитатися.

Ця система вкорінена у структуру суспільства і є лише частковим, хоч і суттєвим, її випадком. Тож даючи оцінку трьом законопроектам «Про вищу освіту» — а це варто робити у термінах, відмінних від термінів вельмишановних функціонерів — варто усвідомлювати, що жоден з них не змінить наявного стану речей. Не зруйнує ієрархію. Не подолає відчуження. Доки останній ректор запрошуватиме останнього «жовтого» профбоса обговорити законопроект останнього міністра, освіту не можна буде вважати вільною.

Примітка. Тому завтра профспілка “Пряма дія” спробує провести своє альтернативне обгорення законопроектів. Без ієрархій, без титулів, без формалізму. Все буде просто – ми запросили експерта із Центру дослідження суспільства, який проведе коротку аналітичну лекцію на тему, які зміни кожен із законопроектів, після чого кожен із учасників зможе висловити свою думку з цього приводу чи поставити питання експерту. Звичайно, адміністрація вишу та її покемони будуть нам всіляко заважати. Вони вже заборонили нам проводити цей захід, мовляв, ми “радикальна політична партія”. Але якщо ви будете з нами – все вдасться, адміністрація просто не зможе заткнути рота всім!
час: 12:30 (для 2-ї зміни)/14:15(для 1-ї зміни)
місце: диванчики біля їдальні Радіофізичного факультету

Схожі статті

Напишіть відгук