Також “Пряма дія” зазначила недоліки двох інших зареєстрованих у ВР проектів відповідного закона – опозиційного (Гриневич, Фаріон, Тягнибок) та розробленого під керівництвом ректора НТУУ “КПІ” Згуровського.
Опозиційний проект скасовує дерзамовлення, заміняючи його системою грантів, що автоматично переводить освіту у площину товару. Крім того проект опозиії визначає вступ на магістратуру за результатами ЗНО і встановлює навантаження на студентів у 1,5 рази більше, ніж в Європі. Проект Згуровського, зареєстрований Балогою, у свою чергу дозволяє суттєво збільшити навантаження на викладачів.
“Вибір – це не вибирати з 3-х варіантів менше зло. Вибір – це творити дійсність самостійно. Тому нема сенсу виступати навіть за менш поганий поект закону. Ми вимагаємо вільної, якісної і доступної освіти для всіх”, – заявляють у профспілці.
Профспілковці обіцяють продовжувати протести і крім “негативних” вимог (неприйняття невигідних студентам і викладачам законів) висувають “позитивні”:
* Гарантовану стипендію на рівні прожиткового мінімуму та забезпечення студентів всім
необхідним для навчання.
* Університетську, викладацьку та студентську автономію під керівництвом демократичних органів самоврядування та профспілок.
* Вибірковість непрофільних курсів та формування навчальної програми самими
студентами та викладачами.
* Зменшення навантаження на викладачів та студентів.
* Збільшення державних витрат на освіту та науку.
* Забезпечення усім безкоштовної та якісної освіти.
Нагадаємо, що кампанії “Проти деградації освіти”, у рамках якої відбулися численні студентські протести у різних містах України, має за мету недопущення прийняття антистудентського закону про вищу освіту. Вона триває з січня 2011, організована незалежною студпрофспілкою “Пряма дія”, громадським рухом “Відсіч” та “Фундацією регіональних ініціатив”.
Фото – Оксана Ставнійчук