«Що їм дійсно вдалося, так це створити величезний репресивний апарат. Більше нічого», – інтерв’ю з грузинським студентом

Та протягом цих днів Лабораторії вдалося посилити свої позиції поміж студентів. Тепер ми – незалежна студентська організація, якій, можливо, довіряють найбільше. І це попри жахливий тиск з усіх боків: від уряду і до політичних партій, які б хотіли використати нас для своїх інтересів. Також на нас відбувається тиск з боку багатьох інших груп через нашу секулярну позицію. Ми навіть були вимушені покинути студентську раду, де зараз домінують націоналісти. Справа в тому, що серед організаторів Лабораторія є єдиною студентською організацією з радикальними лівими позиціями.

Ці дні, до слова, показали, що ми були не готові до настільки масових демонстрацій. Нам не вистачало ані матеріальних засобів, ані організаційної дисципліни, щоб працювати з тисячами людей. Але ці події дали нам досвід, який ми обов’язково використаємо в майбутніх протестах.

Величезний репресивний апарат

Звісно, ці події стали результатом краху неолібералізму в Грузії. Навіть уряд Саакашвілі вже визнає це, і президент говорить, що ринок не може регулювати всі суспільні відносини. Тепер, перед виборами 1 жовтня владна партія навіть почала говорити про доступну медицину та інші соціальні гарантії. Якщо коротко, то вся політика правлячої партії провалилася. Якщо ж говорити про те, що їм дійсно вдалося зробити, так це створити величезний репресивний апарат. Більше нічого.

Влада “клеїть дурня”

Влада використовує різні методи: від “клеєння дурня” та обману до арештів найактивніших студентів. Додам, що в провінції поліція веде себе набагато більш брутально. Арешти без будь-яких законних підстав стали звичайним явищем поза столицею.

Чого хочуть люди?

Звичайні люди, як і в усьому світі, хочуть миру та достатку. Втім, ними маніпулюють політики. Інколи я навіть жартую, що якщо хтось хоче вивчити та зрозуміти теорію Бодріяра щодо медіа, він або вона має пожити в Грузії. Наша реальність повністю конструюється та змінюється за допомогою ЗМІ. Це заважає людям знаходити свою власну мову, якою можна було б артикулювати їхні вимоги, а отже не бути маніпульованими політиками.

Насправді ми всі знаємо, що такі речі постійно відбуваються навколо нас.

З самого моменту створення Лабораторії 1918, нашою головною метою було створити таку систему, яка б гарантувала всім вільну, доступну та якісну освіту, засновану на автономії студентів та викладачів. Але останні події обумовили те, що ми стали сильнішими, а наші вимоги – ширшими. Тому ми вимагаємо покарання всіх, хто відповідальний за створення цієї репресивної “машини”. Але взагалі вся ця система має бути зруйнована, оскільки ці жахливі речі, які відбуваються в тюрмах, не є просто прикрим поодиноким випадком. Насправді ми всі знаємо, що такі речі постійно відбуваються навколо нас.

“Система має бути зруйнована!”

Наша тактика та стратегія залежить від ситуації. Якщо вибори буде фальсифіковано, то ми приєднаємося до протестів опозиційних партій. Втім, ми це зробимо з нашими вимогами та гаслом: “Система має бути зруйнована!” Цим все сказано: ми не проти того чи іншого президента, а проти ієрархічної системи, яка і уможливлює такі жахливі речі, як ті, що сталися недавно, коли охорона тюрми гвалтувала ув’язнених мітлою. Але якщо “Грузинська мрія” – головна опозиційна партія, лідером якої є міліардер – виграє, ми будемо вимагати негайних докорінних змін хоча б в освітній системі.

Ліве та консервативне

Ви знаєте, перед виборами у нас всі стають “лівими”, бо обіцяють доступну освіту та інші соціальні гарантії. Але для нас “ліве” не вичерпується цим. “Лабораторія” є чимось більшим. Ми боремося також проти ксенофобії, гомофобії та інших проявів дискримінації. Я думаю, що підірвати вкорінений в нашому суспільстві консерватизм та поширені фундаменталістські релігійні переконання можна тільки “знизу”. І в цьому сенсі Лабораторія й справді має шанс зіграти історичну роль.

Майбутнє Грузії

Ніхто не скаже, що станеться далі. Наразі все залежить від того, як пройдуть вибори та яким буде співвідношення сил між “Єдиним національним рухом” (нині правляча партія, – ред.) та “Грузинською мрією” (головна опозиційна партія Грузії, – ред.). Але дійсно цікавим має бути інше. Люди зараз вчаться самоорганізовуватися та знаходити спільну мову. Можна сказати, що це і є той необхідний базис, на якому може вирости суспільство взаємної допомоги та солідарності. Він формується прямо зараз, після тривалого неоліберального шоку.

Репресії

Після протестного концерту на території Тбіліського національного університету поліція арештувала нашого товариша, Олександра Тсагарелі. Це відбулося, коли він вже йшов додому. Смішно, що поліція навіть не могла придумати, чому вони його арештували. Після кількагодинних роздумів вони придумали історію, що він начебто був п’яний та ображав полісменів. Брехня стала очевидною, оскільки недавно Олександру зробили операцію на очах і вживання алкоголю було заборонене для нього. На щастя, наступного дня його звільнили, щоправда, змусивши заплатити штраф у 400 ларі (майже 2000 гривень, – ред.).

Їм навіть якось вдалося зламати нашу організаційну сторінку в фейсбуці.

Але якщо коротко казати, то репресивна машина працює на повну міць. Втім, все стане набагато жорсткіше, якщо правляча партія сфальсифікує вибори. (Сьогодні, 1 жовтня, в Грузії відбулися парламентські вибори, – ред.)

Розмовляв Іван Шматко

Схожі статті

Напишіть відгук