Представники посольства декілька разів визирали з його дверей; особливо їх зацікавила кричалка турецькою мовою, що перекладається «АКП [правляча партія Туреччини] відповість за свої злочини». Характерно, що при цьому вони відмовилися вислухати учасників пікету, більше того – чиновники навіть відмовили протестувальникам у праві передати чи просто залишити у приймальні заяву з вимогами щодо негайного звільнення репресованих студентів з тюрем, притягнення до відповідальності та припинення процесів комерціалізації та клерикалізації освіти в Туреччині. Це безпрецедентний випадок у практиці «Прямої дії» – навіть такі байдужі до звернень людей українські бюрократи чи працівники посольств держав із диктаторськими режимами хоча б про вигляд приймають петиції громадян.
Нагадаємо, 18 грудня в Близькосхідному технічному університеті Анкари, в якому навчається близько 50 тисяч студентів, відбувся протест проти візиту до навчального закладу прем’єр-міністра Туреччини Реджепа Тайіпа Ердогана, чий уряд активно насаджує комерціалізацію та ісламізацію освіти. Сам прем’єр прибув «спілкуватися зі студентами» у супроводі 2500 поліцейських, 105 спеціальних машин для розгону демонстрантів та навіть одного танку. Поліція застосувала газові спецзасоби для розгону демонстрантів, у результаті чого п’ятеро студентів отримали серйозні поранення. Одному зі студентів газова куля влучила у голову. Студент був госпіталізований в тяжкому стані до лікарні з діагнозом «крововилив у мозок». 26 студентів було заарештовано.
Декілька днів потому турецька поліція провела рейд гуртожитками університету та заарештувала ще 12 студентів. Ректор університету вже заявив свій протест проти дій поліції.
Довідка. У турецьких тюрмах наразі перебувають сотні студентів, запроторених туди за свої політичні переконання чи суспільну активність. Це вже не перша акція солідарності з турецькими студентськими активістами у місті Києві – у серпні 2011 р. профспілка «Пряма дія» вже виходила на аналогічну акцію солідарності.
«Студентські колективи» (Öğrenci Kolektifleri) – це незалежна студентська спілка лівого спрямування, не пов’язана з жодною політичною партією або комерційною організацією, адміністраціями університетів, що має членів в більш ніж сорока університетах країни.
Студентські колективи виступають проти комерціалізації освіти та вважають, що кожна людина має отримати вільну, безкоштовну та якісну освіту. Спілка також домагається покращення якості гуртожитків, підвищення стипендій, та інших студентські свобод.
[align=center] ЗАЯВА [/align]
Ми, українські студенти та активісти, чудово розуміємо наших турецьких
товаришів. Нам також добре відомо, що таке комерціалізація та клерикалізація освіти. Ми добре знаємо як влада намагається латати дірки у бюджеті та рятувати крупний капітал за рахунок скорочення видатків на освіту. Знаємо і те, що для досягнення своїх цілей влада готова застосовувати силу. Але те насильство, що було застосоване під час розгону мирної студентської демонстрації 18 грудня в Анкарі, неможливо ні зрозуміти, ні виправдати.
Ми, Незалежна студентська профспілка «Пряма дія», протестуємо проти побиття студентів Середньоазійського технічного університету (METU) під час їхнього виступу проти приїзду Прем’єр-міністра Туреччини Реджеп Тайіпа Ердогана.
Ми виходимо на вулицю, тому що наші товариші лежать присмерті у лікарнях або перебувають за ґратами після незаконних поліцейських рейдів. Спільно з турецькими товаришами ми виходитимемо і надалі. Ми будемо протестувати доти, доки тисячі студентів, що зараз перебувають у турецьких тюрмах виключно за власну політичну позицію, не вийдуть на свободу.
В усьому цьому насильстві, в цих злочинах, ми звинувачуємо турецьку поліцію і державну владу, і для нас немає різниці чи це влада консервативних кліриків чи світських мілітаристів. Від турецького уряду ми вимагаємо:
• притягнути до відповідальності винних у жорстокому розгоні демонстрації студентів Середньоазійського технічного університету (METU) 18 грудня цього року;
• притягнути до відповідальності винних у поранені Бариша Баришека (Barış Barışık), який зараз перебуває у лікарні з діагнозом «крововилив у мозок»;
• випустити усіх затриманих під час демонстрації та після неї;
• виконати вимоги турецьких студентів та припинити політику комерціалізації та клерикалізації освіти, разом зі скороченням видатків на освітню сферу
Незалежна студентська профспілка “Пряма дія”
26 грудня 2012 року