Угорська держава досі повністю оплачувала отримання першого університетського ступеня, а часом оплачувала і отримання ступеня доктора. Ця система коштувала досить багато, і її вирішили радикально перебудовувати – адже на уряд тиснуть з вимогами приймати заходи суворої економії.
Урядовці стверджують, що наступного навчального року повністю оплатять лише 10 000 місць на бакалавраті (порівняйте з 56 000 в 2010, коли правляча тепер партія “Фідес” прийшла до влади, і 34 000 цього року). Всього ж угорські університети та коледжі щороку пропонують місця для майже 75 000 студентів (включно з місцями на магістеріумі та аспірантурі).
Про таке суворе скорочення попередньо повідомлено не було. Оголосили про нього лише в останні дні перед затвердженням державного бюджету на 2013 рік в парламенті, без жодних узгоджень зі студентськими організаціями. Урядовці стверджують, що цей крок нібито змусить студентів бути більш відповідальними за свої життя.
“Скінчилася доба безкоштовного навчання як права кожного, і нескінченного навчання, фінансованого з кишені платників податків, без власне здобуття ступеня. Студенти мусять стати більш відповідальними за успішність свого навчання, тоді як університети і коледжі мають зосередитися на стандартах та ринковій вартості освіти, яку вони пропонують, а не нескінченно розширювати свої курси”, – стверджується на сайті державного секретаріату освіти .
Студенти з наступного року муситимуть фінансувати власну освіту самостійно, або ж беручи кредити. Вони кажуть, що раптовість цього рішення не залишає студентам та їхнім родинам часу пристосуватися.
Деякі країни (наприклад, США) давно вимагають від студентів покривати плату за навчання, але для Угорщини це явище – нове. Крім того, це рішення стало сюрпризом багато для кого, адже правляча партія “Фідес”, перебуваючи в опозиції 2008 року, провела референдум, на якому громадяни проголосували проти плати за навчання. Тодішній соціалістичний уряд на чолі з Угорською соціалістичною партією був змушений відкласти свій план ввести цю плату.
У Будапешті тисячі студентів у понеділок увечері заблокували міст через Дунай на знак протесту. Вранці студенти міста Сеґед, за 170 км на південь від Будапешту, де розташований один із найкращих університетів Угорщини, захопили так зване “вікно уряду” в місцевій раді, де громадяни можуть залагоджувати свої справи з державою. Студенти прикували себе до предметів в урядовій будівлі і вимагали від уряду повідомити, в чому саме полягає рішення щодо плати за навчання.
“[Теперішній план] не пройде; ми маємо право опиратися і протистояти, захищати права теперішніх і майбутніх студентів та викладачів. Ми закликаємо всіх діяти і повставати по всій країні”, – написали організатори одної з демонстрацій на сторінці сеґедської події у Фейсбуку.
Студенти Будапештського університету ім. Лоранда Етвеша, найбільшого університету столиці, проводять демонстрацію, а студентські групи у Фейсбуку запрошують решту збиратися в інших містах протягом тижня. Одна з груп студентів пропонує ще раз провести референдум, щоб заблокувати нововведення уряду.
Учасники демонстрації в Будапештському університеті ім. Лоранда Етвеша склали попередній список вимог, серед яких: відновлення кількості фінансованих урядом місць в університетах до рівня 2011 року; припинення скорочень фінансування освіти і компенсація попередніх скорочень; жодних обмежень університетської автономії; перебудова системи освіти за участі тих, хто бере в ній безпосередню участь; і скасування так званих “студентських контрактів на фінансування” з урядом.
На останньому пункті особливо наголошує угорський омбудсмен та Європейська комісія. Адже з липня 2012 уряд вимагає від випускників, що навчалися за бюджетні кошти, працювати в Угорщині протягом перших 20 років після випуску, тобто щонайменше вдвічі (а то і в три, і в п’ять разів) довше, ніж вони навчалися в коледжі чи університеті. Метою цього є утримати угорських випускників в Угорщині. Якщо випускникам не вдасться провести всі ці роки в Угорщині, вони змушені будуть відшкодовувати плату за навчання державі.
Вероніка Гуляш
Джерело: blogs.wsj.com