Вступати за новими правилами

Зараз ці правила передані в Міністерство юстиції для реєстрації. У тому, що їх там завізують, сумнівів немає. Якщо вірити Міносвіти, під час громадського обговорення до проекту Умов надійшло близько 600 зауважень від студентів, викладачів, приймальних комісій, громадських організацій і інших причетних осіб. Але в документі, переданому для реєстрації, всього 16 нововведень у порівнянні з правилами прийому, введеними цього року. Зміни стосуються термінів подачі документів, порядку проведення іспитів і зарахування абітурієнтів, а також вводять нові правила формування рейтингу майбутніх студентів.

Спекотний липень

Участники вступної кампанії-2010 надовго запам’ятають добові черги при прийомі документів і плутанину зі списками, рейтингами, атестатами і середніми балами. Цього року прорахунки з часом, схоже, будуть ліквідовані. Нові Умови прийому передбачають початок прийому документів 1 липня. Остаточні ж списки абітурієнтів приймальні комісії повинні сформувати не пізніше 1 серпня, так що головні перипетії вступної кампанії обмежаться липнем.

Приймальні комісії поставлені в суворі рамки: остаточні списки зарахованих мають бути сформовані не пізніше 10 серпня, контрактникам доведеться почекати до 25 серпня.

Отже, в перший день після закінчення прийому документів комісія складає рейтинг і список рекомендованих до зарахування. У абітурієнтів є п’ять днів, аби подумати і надати оригінал атестата про середню освіту. Ті, хто не встиг або передумав, на п’ятий день – шостого серпня – будуть викреслені зі списку, їх місце займуть наступні за рейтингом. В учасників другого списку на подачу документів – всього два дні. Вже дев’ятого серпня приймальна комісія складає остаточний список першокурсників.

Згідно з документом, приймальна комісія тепер зобов’язана негайно публікувати всі рішення стосовно абітурієнтів: у день прийняття або не пізніше наступного робочого дня. Дізнатися про вердикт можна буде не тільки зі стендів в університетських коридорах, а й на офіційних веб-сайтах вушів.

Як і торік, в 2011-му одночасно документи можна подавати до п’яти вишів на денну форму навчання і таку ж кількість – на заочну. І в кожному – на три спеціальності.

Практикум з математики

Основною інтригою майбутньої вступної кампанії стане підрахунок і формування рейтингу абітурієнтів. З одного боку, комісії повинні заздалегідь опублікувати алгоритм підрахунку остаточного балу. З іншого боку, є декілька нюансів, які зводять нанівець і зовнішнє тестування і взагалі поняття рейтингу.

Згідно з Умовами, конкурсний бал вираховують «шляхом підбивання балів сертифікату з конкурсних предметів і середнього балу документа про повну середню освіту, а також додаткових балів, передбачених Умовами». Таким чином, незалежне зовнішнє тестування займає в рейтинговій оцінці ледь не половину від загального балу.

Міносвіти вже підготувало таблицю для перерахунку 12-бальної шкільної системи в 200-бальну шкалу. По ній будь-який школяр незалежно від середнього балу в школі отримує як мінімум 106 рейтингових балів (шкільна «одиниця»), максимум – 200 (кругла «12»). Крім того, з школи діти принесуть ще дипломи про участь у предметних олімпіадах, конкурсах Малої Академії наук і отримають за це бонуси. Переможцям олімпіад додатково нараховують 50 конкурсних балів, хто посів другі місця – 40, за треті – 30 балів.

Творчий конкурс, що проводиться самим вишом, теж оцінюватимуть за 200-бальною шкалою. І якщо раніше школярі, котрі набрали менше 124 балів на ВНО (шкільні 4 бали), взагалі не могли брати участі у конкурсі на бюджетні місця, то тепер і ця норма знята. У Міносвіти вважають: якщо дитина талановита і набрала на творчому конкурсі вишу не менше 170 балів, що доволі багато, то нехай вона й зовсім читати не вміє, – її слід допустити до конкурсу. Ось який «благодатний» ґрунт для вирощування корупційних схем!

Одним із останніх цвяхів, забитий у труну зовнішнього тестування, став дозвіл подавати сертифікати тестів минулих років, починаючи з 2008 року. Чи треба говорити, що складність завдань у різні роки може відрізнятися, як і рівень підготовки того чи іншого покоління випускників. Але тепер всі вони вишикувані в одну шеренгу.

Тим, хто здобув середню освіту до 2007 року, самим вибирати, як чинити – складати іспити або тестування. «Закон не має зворотної сили. Якщо Конституція і весь комплекс громадянських прав, на якому будується будь-яка цивілізована держава, видала цій людині – а таких мільйони – атестат про повну середню освіту, то ніхто не має права в зворотному порядку вас або будь-кого позбавити права на цей атестат», – сказав Дмитро Табачник, міністр освіти і науки України.

Держи кишені ширше

Нові Умови дають вишам можливість додаткового заробітку. У проекті вводяться бонусні бали не тільки для призерів предметних олімпіад: плюс 20 балів отримає кожен абітурієнт, що закінчив підготовчі курси у виші. За однієї тільки умови: виш має отримати ліцензію на проведення таких курсів, а самі заняття повинні тривати не менше трьох місяців і складатися з 150 годин аудиторної роботи. Зрозуміло, підготовчі курси в університетах вже давно не безкоштовні. Експерт ОО «Центр освітнього моніторингу» Лілія Гриневич вважає, що за успішне проходження підготовчих курсів бали давати не можна, тому що фактично абітурієнт купує собі прерогативу – ясна річ, не всі підуть на курси за знаннями, багато – за додатковими 20 балами.

Окремо вказано, що абітурієнти з повною середньою освітою (11 класів) можуть здобувати вищу освіту на основі атестата про базову середню освіту (9 класів) тільки «за рахунок коштів фізичних або юридичних осіб». Тобто одинадцятикласник вже не зможе вступити в коледж або технікум (виші I-II рівня акредитації) без контракту. Те ж сказано і про фахівців, які захочуть вступити в магістрат.

Дрібниці життя

У нових Умовах є ще декілька курйозних пунктів. Так, наприклад, для тих, хто вступатиме на п’ятий курс у магістрат обов’язковим став екзамен/тест з іноземної мови – і це попри те, що іноземні мови на багатьох спеціальностях викладають тільки на перших двох курсах.

Для всіх абітурієнтів тепер буде доступна інформація про гуртожитки вишів. Якщо раніше університети були зобов’язані надавати місце, принаймні, соціально незахищеним випускникам, то тепер цим, схоже, нехтували: виш разом з правилами прийому повинен публікувати дані про кількість місць у гуртожитку і умови проживання. А є де жити студентові, чи ні, – його власні проблеми: його попереджали.

Крім того, в нових Умовах скорочені підстави для цільового прийому у виші: приймати для цільового навчання по окремому конкурсу можна тільки військовослужбовців у військові ж виші, а також людей, що проходять підготовку для роботи в сільській місцевості. Цей короткий список є вичерпним, хоча раніше у ньому був передбачений і окремий конкурс для громадян, які проходять навчання з подальшою роботою в зоні відчуження ЧАЕС.

І ще одне нововведення: на одну дошку з громадянами України під час вступу до виші поставили іноземців. Вони і особи без громадянства, що проживають в Україні постійно, більше не можуть вступати до вишів у порядку, передбаченому для іноземців. Отже і іноземцям доведеться надати атестат про середню освіту і сертифікат зовнішнього тестування.

Давати Умовам остаточну оцінку ще рано: врешті-решт, Міністерство дає вишам навіть свободу змінювати правила вступу, хоч і за попереднім узгодженням з відомством. Тому всі нюанси виявить тільки сама вступна кампанія. Але вже зараз зрозуміло, що майбутній липень для випускників буде спекотнішим звичайного.

Ольга Покотило, [url=http://ua.glavred.info/archive/2010/11/03/150928-6.html]«Главред»

Схожі статті

Напишіть відгук