Що таке профспілка?
* Професійна спілка (профспілка) — добровільна неприбуткова громадська організація, що об’єднує громадян, пов’язаних спільними інтересами за родом їхньої професійної (трудової) діяльності (навчання) (ст. 1).
* Професійні спілки створюються з метою здійснення представництва та захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки (ст. 2).
* Професійні спілки у своїй діяльності незалежні від державних органів та органів місцевого самоврядування, роботодавців, інших громадських організацій, політичних партій, їм не підзвітні і не підконтрольні (ст. 12).
Чим займається профспілка?
* Профспілка здійснює представництво і захист трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілок в державних органах та органах місцевого самоврядування, у відносинах з роботодавцями, а також з іншими об’єднаннями громадян (ст. 19).
* У питаннях колективних інтересів працівників профспілка здійснює представництво та захист інтересів студентів незалежно від їхнього членства у профспілках. [Щоб не виникало розмов про те, що профспілку не обирали, тому вона не може говорити від імені студентів.] (ст. 19).
* У питаннях індивідуальних прав та інтересів своїх членів профспілка здійснює представництво та захист у порядку, передбаченому законодавством та її статутом (ст. 19).
Які права та повноваження профспілки?
* Профспілка має право вносити пропозиції про прийняття або внесення змін до законів і інших нормативно-правових актів з питань формування та реалізації державної соціальної та економічної політики, регулювання трудових, соціальних, економічних відносин (ст. 21).
* Профспілка має право контролювати виплату стипендій, створення безпечних і нешкідливих умов праці, належних виробничих та санітарно-побутових умов (ст. 21).
* У разі загрози життю або здоров’ю студентів профспілки мають право вимагати від роботодавця негайного припинення робіт на робочих місцях на час, необхідний для усунення загрози життю або здоров’ю працівників (ст. 21).
* Профспілки мають право на проведення незалежної експертизи умов праці, а також об’єктів виробничого призначення (кампусу), брати участь у розслідуванні причин нещасних випадків і профзахворювань та давати свої висновки про них (ст. 21).
* Профспілка може створювати служби правової допомоги та відповідні інспекції, комісії. Представники профспілок мають право вносити подання про усунення порушень законодавства про працю, які є обов’язковими для розгляду, та в місячний термін одержувати від них аргументовані відповіді (ст. 21).
* Профспілка має право представляти інтереси студентів в органах, що розглядають індивідуальні трудові спори; представляти інтереси студентів при вирішенні колективних трудових спорів. Представники профспілок беруть участь у діяльності примирних комісій, трудових арбітражів та інших органів, які розглядають колективний трудовий спір (ст. 26).
* Профспілка має право на організацію та проведення страйків, зборів, мітингів, походів і демонстрацій на захист трудових і соціально-економічних прав та інтересів студентів (ст. 27).
* Профспілка має право одержувати безоплатно інформацію від державних органів та органів місцевого самоврядування з питань, що стосуються трудових і соціально-економічних прав та законних інтересів своїх членів, а також інформацію про результати господарської діяльності установ або організацій (ст. 28).
* Профспілка організовує і здійснює громадський контроль за реалізацією прав членів профспілки у сфері охорони здоров’я, медико-соціальної допомоги (ст. 30).
* Профспілка бере участь у здійсненні заходів, спрямованих на розвиток, поліпшення, використання та забезпечення збереження житлового фонду, у захисті економічних та соціальних прав громадян, пов’язаних з одержанням, утриманням і збереженням житла (ст. 32).
* Профспілкові органи мають право вимагати розірвання трудового договору (контракту) з керівником установи, якщо він порушує цей Закон, законодавство про працю, про колективні договори та угоди (ст. 33).
* Виборний орган первинної профспілкової організації, членом якої є студент, розглядає у п’ятнадцятиденний термін обгрунтоване письмове подання адміністрації про відрахування студента (ст. 39).
* Профспілка має право вимагати і одержувати від роботодавця, іншої посадової особи відповідні документи, відомості та пояснення, що стосуються умов праці, виконання колективних договорів та угод, додержання законодавства про працю та соціально-економічних прав студентів (ст. 40).
* Профспілка має право безпосередньо усно або письмово звертатися з профспілкових питань до посадових осіб (ст. 40).
* Профспілка має право перевіряти роботу закладів торгівлі, громадського харчування, охорони здоров’я, гуртожитків, що належать даній установі і обслуговують членів профспілки (ст. 40).
* Профспілка має право розміщувати власну інформацію у приміщеннях і на території установи в доступних для працівників місцях (ст. 40).
Профспілка має право робити революції в освіті!