Реформа освіти: як фінансуватимуть ВНЗ?

6333984637_7d08596f9e_b
Скасування фінансування університетів через держзамовлення означає лише те, що буде змінено механізм розподілу цих же державних коштів, оскільки наявна система фінансування малоефективна.

Про це в коментарі “Слову і ділу” розповів виконавчий директор Аналітичного центру CEDOS Єгор Стадний, аналізуючи інформацію про те, що фінансування університетів через держзамовлення буде скасовано.

«Механізм державного замовлення ефективний лише в певних галузях. Зокрема, в тих галузях, де йдеться про сервіс і державу. Це оборона, міліція, педагоги, лікарі. В більшості галузей держзамовлення як одна з форм держфінансування не є ефективним. Його можна було б застосовувати лише в умовах планової економіки, якої у нас давно немає. Це певний нонсенс, коли Мінфін і Мінекономіки щорічно до одиниці розраховують, скільки нам потрібно різноманітних фахівців більше ніж у 100 напрямках. Відповідно, при цьому ми навіть не можемо пояснити, чому ми замовляємо 7 тисяч інженерів чи 5 тисяч філологів. Від цієї системи потрібно відходити, але це не означає, що звужується система державного фінансування», – пояснює Стадний.

За словами спеціаліста, суть не в контрактах, а в тому, що просто змінюється механізм розподілу державних коштів.
«На цей момент найбільш вірогідною альтернативою є те, що ВНЗ тепер будуть отримувати не бюджетні міста, а блочні гранти, які будуть складатися з різноманітних конфігурацій. Відповідно, згідно цих коштів, виші визначатимуть самостійно, куди їх направляти. Єдина вимога, що існує до цієї системи, – блочні гранти мусять надаватися за показниками якості освіти, а це вимагає від нас встановити і запровадити систему моніторингу якості вищої освіти, якої зараз, на жаль, немає», – вважає Єгор Стадний.

Джерело: http://www.slovoidilo.ua

Схожі статті

Коментарі

  1. Брєд.
    Єгор Стадний ліберал і його задача знайти на чому в освіті можна “зекономити”.
    Економити потрібно на офшорах та на приватизації стратегічних підприємств, а не на освітній галузі.

Напишіть відгук