Pryama DiyaТеорія та історіяРухФотогалереяБібліотекаСамоосвітні проектиПравові аспектиПосиланняПошукГазетаКонтактиПриєднатись до насПоділитись проблемою
ГоловнаПодії та коментаріПро насНовини
АнонсиКреатив

Публікації

RSSTwitterFacebook pageUA | RU | EN

Кабмін обібрав майбутніх першокурсників

Виклав ( 2012-08-30 21:05:43 )


розміщено на piccy.info

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 червня 2012 року було, серед іншого, змінено порядок індексації студентських стипендій так, аби студенти почали отримувати менше. Потім базовий рівень стипендії було підвищено на 6 грн. (відносно суми проіндексованої за старою схемою стипендії, яку отримували раніше студенти). За цими маніпуляціями ховається зниження стипендії усім студентам, що почнуть отримувати її пізніше, ніж у вересні 2012 року.

Для того, щоб розібратися у механізмі, за допомогою якого стипендію було знижено, доведеться зробити невеличкий теоретичний відступ.


Почнемо ми з поняття інфляції. Це зниження купівельної спроможності грошей, яке на практиці виливається у підвищення цін. Сама по собі інфляція нешкідлива: якщо вона відбувається рівномірно в усіх сферах, ріст цін на товари та послуги компенсується ростом ціни на працю і ростом соціальних виплат. Для компенсації нерівномірної інфляції, тобто відставання росту зарплат і стипендій від росту цін (або ж просто для зручності, щоб не доводилося Кабмінові або роботодавцям щомісяця призначати новий розмір стипендій чи зарплат), існує механізм індексації доходів громадян, тобто додавання до цих доходів певної суми грошей. Як він діє? Спершу обирається базовий місяць, від якого буде рахуватися індексація. Потім обчислюється рівень інфляції від цього базового місяця (тобто обраховується, на скільки відсотків збільшилися ціни на товари та послуги у поточному місяці в порівнянні із базовим), після чого до рівня зарплати або стипендії, який ми мали у базовому місяці, додається цей щойно обрахований відсоток. Додана сума і є індексаційною надбавкою.

Звернемо ще раз увагу, що індексування доходів громадян не підвищує їхню купівельну спроможність, а лише зберігає її сталою – такою, якою вона була у базовому місяці.

Приклад: Ганнуся почала отримувати зарплату у розмірі 1000 гривень у січні 2010 року. Оберемо цей місяць за базовий і порахуємо, скільки мала отримати Ганнуся у січні 2012 року. Припустімо, рівень інфляції за ці два роки склав 40%. Таким чином, у січні 2012 Ганнуся мусила отримати 1000 грн. (базовий рівень) + 400 грн. (індексація: 1000 грн. * 40%) = 1400 грн.

Разом з тим, якби Ганнуся мала ту саму базову зарплату (1000 грн.), але за базовий місяць для обрахування індексації ми обрали січень 2011 року, то ми мали б компенсувати Ганнусі інфляцію лише за один рік, а не за два, як у попередньому абзаці. Припустімо, що інфляція у 2011 році склала 15%. От і маємо, що Ганнуся у січні 2012 отримала б всього 1150 грн.

Оскільки інфляція відбувається майже постійно, то що пізніший базовий місяць ми оберемо, то меншою буде індексаційна надбавка.


Тепер можемо пояснити, яким чином Кабмін знизив стипендії, змінивши порядок обчислення індексації. Якщо раніше за базовий місяць для всіх студентів/ок треба було вважати вересень 2008 року (місяць, в якому відбулася остання зміна рівня стипендії), то тепер базовим місяцем буде вважатися місяць призначення стипендії [місяць вступу на перший курс (бакалаврату, спеціалітету, магістратури), повернення з академічної відпустки або поновлення права на отримання стипендії]. Це абсурд, адже, наприклад, у вересні 2012 року на 530 грн. (базовий рівень стипендії, призначений у вересні 2008 року) можна було б купити набагато менше, ніж можна було купити у вересні 2008 на ту ж суму.

Прийнявши цю Постанову і злякавшись загрози масових студентських протестів, Кабмін збільшив базовий рівень стипендії. З вересня 2012 року він становитиме 730 грн. (нагадаємо, якби студент(к)и отримували стипендію за старою схемою – 530 грн. + індексація від вересня 2008-го – вони б мали коло 724 грн.). Але при цьому буде діяти та сама дискримінаційна схема індексації.

Хитрість полягає в тому, що фактичний розмір стипендії для студентів(ок), що почнуть отримувати її у вересні 2012 року (або почали отримувати раніше), залишиться незмінним. Але от розмір стипендій тих, хто вступить пізніше, або повернеться з академічної відпустки, або відновить втрачене право на стипендію, так само становитиме 730 грн. Тобто якщо людина вступить в університет у вересні 2014 року, вона отримуватиме ті ж 730 грн., які на той момент будуть зовсім вже жалюгідною сумою (бо якщо інфляція за два роки складе, наприклад, 25%, то стипендія із рівною купівельною спроможністю в такому разі мала б становити 912,5 грн.).

Таким чином, Кабмін зробив хитрий хід: він уник небезпеки масових студентських протестів зараз, перед виборами, але придумав схему, за якою можна буде платити студентам по факту все менше і менше. А поступове зниження не є таким вже помітним, і ймовірність того, що студенти за таких умов масово самоорганізуються, є вкрай низькою. І хоча відставання стипендії майбутніх першокурсників від стипендії старших колег буде для цих першокурсників помітним, першачки все одно рідко коли вже вміють відстоювати свої інтереси, а коли навчаться – то, по-перше, стипендія буде вже трохи вищою, а по-друге – і звикнуть вони вже до такої суми.

Відтак студентська профспілка «Пряма дія» закликає усіх не вірити махінаціям Кабміну і бути готовими відстоювати свої права, адже найближчим часом МОНМС планує впроваджувати ще й новий законопроект про вищу освіту, який точно буде антистудентським та антиосвітнім.

«Пряма дія»

Tweet

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License