Pryama DiyaТеорія та історіяРухФотогалереяБібліотекаСамоосвітні проектиПравові аспектиПосиланняПошукГазетаКонтактиПриєднатись до насПоділитись проблемою
ГоловнаПодії та коментаріПро насНовини
АнонсиКреатив

Публікації

RSSTwitterFacebook pageUA | RU | EN

Стипендіальні програми для навчання у Польщі

Виклав ( 2014-01-12 17:19:13 )



Центр дослідження суспільства підготував перелік з майже 20 різних стипендіальних програм для навчання у Польщі. Дедлайни вже не за горами.

Варто зважати на те, що в Україні вища освіта починається від рівня молодшого спеціаліста, відповідника якому в Польщі не існує, адже польська система вищої освіти починається з рівня бакалавра.

Польська вища освіта більше інтегрована у Європейський простір вищої освіти, ніж українська. Членство у ЄС забезпечує польським університетам участь у програмах академічного обміну, таких як Erasmus+. Також існує інтеграція на європейському континенті поза структурами ЄС: CEEPUS, Fundusz Stypendialny i Szkoleniowy. Окрім цього польське законодавство має лояльніші умови визнання закордонних дипломів про вищу освіту чи науковий ступінь. Зокрема, по-перше, якщо йдеться про професорсько-викладацькі посади, то процедура нострифікації не має обов’язкового характеру, по-друге, проходить в самих університетах, по-третє нострифікації не потребують бакалаврські та магістерські дипломи, отримані в університетах країн Європейської асоціації вільної торгівлі чи країн Організації економічного співробітництва та розвитку. Натомість університети обох країн пропонують додатки до дипломів європейського зразка (DIPLOMA SUPPLEMENT).

Між Україною та Польщею підписана Угода про академічне взаємовизнання документів про освіту та рівноцінність ступенів (Варшаві, 2005). Таким чином польські документи про наявність середньої освіти, рівнів вищої освіти, а також наукових ступенів дають можливість на продовження навчання в Україні, та відповідно такі документи, отримані в Україні, гарантують цю можливість в Польщі. Однак дія угоди не поширюється на певні професійні права, зокрема на доплати за наукові ступені чи за вчене звання. Таким чином польський доктор не зможе отримувати доплату за свій ступінь в українському університеті, допоки не пройде процедуру нострифікації в спеціальному підрозділі Міністерства освіти та науки України. І навпаки – фахівець з українським науковим ступенем лише після нострифікації у відповідному підрозділі польського університету набуває права на доплати за науковий ступінь. Водночас за польським законодавством особа, що отримала вчене звання чи науковий ступінь за кордоном, може бути прийнята на професорсько-викладацьку посаду у польському університеті без нострифікації. Також для роботи в польському виші іноземцям не потрібно отримувати дозволу на роботу на території Польщі.

Студії

1. Центр Східноєвропейських студій у Варшавському університеті щороку, починаючи з 2001 року, пропонують 2-річну стипендію для кандидатів з країн Східної Європи, Росії, Кавказу та Середньої Азії, зокрема і з України для навчання на магістерські програмі «Східні студії». Кандидати з України традиційно складають більшість стипендіатів. За час свого існування програма охопила 250 осіб. Учасники програми звільнені від оплати за навчання та отримують стипендію розміром 1350 PLN. Магістратура «Східні студії» - це міждисциплінарна програма, що охоплює історію і сучасність Центрально-Східної Європи та пострадянського простору, зосереджуючись на міжнародних зв’язках, політиці, історії мистецтва, літературі, культур, соціології, демографії тощо. У 2011 році Центр Східноєвропейських студій та кафедра історії Національного університету «Києво-Могилянська академія» відкрили спільну маґістерську програму, в рамках якої магістранти кафедри історії навчаються один семестр на програмі «Східні студії», а по успішному її завершенню отримують подвійний диплом магістра.

2. Стипендіальна програма ім. Станіслава Грабського (фінансується Національним банком Польщі) – фінансування для студентів-громадян з країн колишнього СРСР, що мають польське походження. Стипендія призначена для тих, хто вже навчається у польському університеті на економічній спеціальності на студіях І, ІІ та ІІІ ступеня. Розмір стипендії – 1500 PLN. Діє з 2009 року. У 2011/2012 академічному році цю стипендію отримували 93 студенти з Білорусі, Казахстану, Литви, Росії та України, що навчались на 20 різних польських університетах.

3. Стипендія для осіб з країн Східного Партнерства, що роблять докторат у Польщі у галузі гуманітаристики. Ця програма була заснована Міністерством науки та вищої освіти Польщі у 2012 році. Розмір стипендії – 1350 PLN.

4. Стипендія Вишеградського фонду – фінансування для кандидатів з країн Східного Партнерства на навчання чи дослідження в країнах Вишеградської групи терміном 1-4 семестри. Кожного семестру стипендіат отримує 2,3 тис. євро, а університет, який приймає стипендіатів отримує 1,5 тис. євро.

5. Стипендія Фундації Яна Павла ІІ – фінансування навчання на бакалавраті чи магістратурі Католицького університету в Любліні.

6. Стипендія Економічного університету в Катовіцах – фінансування навчання на програмах І чи ІІ ступеня на деяких спеціальностях університету (понад 10 спеціальностей), що передбачає звільнення від плати за навчання (6000 Euro) та надання щомісячної стипендії розміром 1000 PLN. Учасниками можуть бути громадяни Білорусі, України та Казахстану, що не мають Карти поляка.

7. Стипендія ім. Стефана Банаха – стипендії для магістерських студій технічного та природничого напрямку для громадян країн Східного Партнерства. У 2012/2013 було реалізовано 50 стипендій, наступного року фінансування планують збільшити до 100 стипендій. Розмір стипендії – 1350 PLN. Після першого року стипендіати отримують право на участь у програмі обміну Еразмус.

Стажування

8. Стипендія для молодих науковців від уряду Польщі була заснована у 2003 році. Розрахована на кандидатів з країні Східного Партнерства, Росії та Центральної Азії. Навчальна програма має характер річного наукового стажування (післядипломна освіта) у польському університеті. Передбачається вивчення польської мови, участь у заняттях пов’язаних з темою дослідження та кінцевий захист дипломної роботи. Розмір стипендії - 1350 PLN. Кандидати повинні мати диплом бакалавра чи магістра, перевага надається гуманітаріям. Координатором стипендії є Центр Східноєвропейських студій Варшавського університету.

9. Стипендіальна програма ім. Лейна Кіркланда заснована у 2000 році. Це двосеместрова навчальна програма з кінцевим стажування для кандидатів з країн Східного Партнерства, Казахстану та Киргизстану у польських університетах. Пропоновані спеціальності: економіка і управління; адміністрація/менеджмент (бізнес, НУО, культура, охорона навколишнього середовища, охорона здоров’я); державне управління (органи державної влади і самоврядування); право; суспільні науки (соціальна психологія, соціологія); політологія i міжнародні відносини; політика розвитку та гуманітарна допомога. Вимогою участі є наявність ступеня магістра. Щороку стипендію розміром 1800 PLN отримують 50 кандидатів. У 2000-2012 роках у програмі взяло участь 509 стипендіатів, з них 254 особи з України.

10. Стипендія імені Кшиштофа Скубішевського - фінансування наукового стажування протягом одного академічного року у Варшавському університеті чи іншому виші Польщі для тих, хто захистив кандидатську дисертацію або ж має видатні заслуги побудови демократії. Стажування може відбуватись у сфері права, історії ХХ ст. чи політології. Загальна сума стипендії складає 28 940 PLN за 9 місяців. Стипендію координує Студіум Східної Європи Варшавського університету. Також в рамках програми існує варіант дотації на два місяці розміром 6431 PLN.

11. Фонд Королеви Ядвіги пропонує стипендію розміром 1500 PLN для докторантів та дослідників з Центрально-Східної Європи та з країн колишнього СРСР на наукове стажування у Ягелонському університеті.

12. Українські програми у Яґелонському університеті (за підтримки фірми CAN-PACK S.A.) – це програма обміну студентів-правників між Яґелонським університетом та Національним університетом «Києво-Могилянською академією», що діє з 2006/2007 року. Для студентів Яґелонського університету, які їдуть до Києво-Могилянської академії, тривалість стажування – 1-3 семестри. Для студентів Києво-Могилянської академії, що стажуються в Яґелонському університеті, вона становить 1-2 семестри. Також з 2009 року діє Стипендіальний фонд Українських програм для найкращих випускників Школи європейського та польського права у Львові та Тернополі, які можуть отримати стипендію на стажування протягом 1-2 семестрів у Яґелонському університеті.

13. Стипендіальна програма «Gaude Polonia» від Міністра культури і національної спадщини Польщі пропонує піврічні стипендії для митців, перекладачів, літературних критиків з України, Білорусі чи з інших країн Центрально-Східної Європи для стажування у відомих польських культурних центрах під опікою куратора. Розмір місячної стипендії - 3000 PLN. Програма діє з 2003 року.

14. Стипендіальний фонд Музею історії Польщі надає стипендії для негромадян Польщі для проведення досліджень з історії Польщі. Місячний розмір стипендії – 1000 Euro брутто. Кандидати повинні мати щонайменше ступінь магістра.

15. Fellowships Research & Experience – наукове чи професійне стажування у польських осередках з метою спільної реалізації визначеного проекту у галузях економіка та управління, державне управління, менеджмент у бізнесі, право, соціальні науки, політичні науки і міжнародні стосунки, політика розвитку та гуманітарна допомога. Програма заснована Касою ім. Юзефа Мяновського у 2012 році. Учасниками можуть бути особи з країн Східного Партнерства та Росії, які мають ступінь магістра. Термін стажування – 2-6 місяців, розмір стипендії – 2500 PLN. Каса ім. Юзефа Мяновського пропонує різноманітні стипендіальні програми з 1994 року. У період з 1994-2011 року їх учасниками стали 1605 осіб, з них 859 з України.

Школи

16. Study Tours to Poland (STP) – ознайомчі поїздки, участь у семінарах та конференціях з метою ознайомитися з польськими досягнення в сфері демократичних і вільноринкових перетворень, будування правової держави та досвіду «польського шляху» до членства в Європейському союзі. Учасником можуть бути студенти та представники різних професійних груп з країн Східної Європи, Кавказу та Центральної Азії. Програма існує з 2004 року і є частиною програми Польсько-Американського Фонду Свободи «Перетворення в регіоні» – RITA здійснюваного з 2000 року Фондом «Освіта для демократії». З 2007 року координатором STP є Колегіум Східної Європи ім. Яна Новака-Єзьоранського у Вроцлаві. Протягом 2004-2012 року учасниками стали 4643 особи, понад половина з них – це громадяни України.

17. Східна зимова школа – двотижнева школа у Вроцлаві для студентів останнього року навчання, що досліджують історію чи сучасність Центрально-Східної Європи. Школу організовує Центр Східноєвропейських студій Варшавського університету, починаючи з 2004 року. На даний момент її учасниками стали понад 300 осіб з 15 різних країн, зокрема і з України. Учасники з-поза меж Європейського Союзу можуть претендувати на стипендію для повного чи часткового покриття участі у школі.

18. Східна літня школа - тритижнева школа у Варшаві для студентів, що мають намір досліджувати історію чи сучасність Центрально-Східної Європи. Учасники школи беруть участь у Warsaw East European Conference у ролі слухачів. Школу організовує Центр Східноєвропейських студій Варшавського університету з 1991 року, на даний момент її учасниками стали понад 550 осіб з 17 різних країн, зокрема і з України. Учасники з країн Східного Партнерства, Росії та Центральної Азії можуть претендувати на стипендію для повного чи часткового покриття участі у школі.

19. Школи польської культури та мови для іноземців (Szkoła kultury polskiej i języka dla cudzoziemców) діють у 15 польських вишах. Міністерство науки та вищої освіти дотує такі курси, покриваючи дидактичні витрати, а також виділяє кошти на стипендію для їх учасників. Для учасників курсів, що тривають 21 день, вона складає 1785 PLN, а для учасників курсів, що тривають 28 днів – 2380 PLN.

Також за посиланням Ви знайдете звіт про стан польсько-українських академічних стосунків http://www.cedos.org.ua/osvita/polsko-ukrainski-akademichni-stosunky.

Tweet

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License