В часи Культурнорї революції китайські студенти-хунвейбіни вивішували свої вимоги у вигляді великих протестних плакатів - дацзибао. Сьогодні стіни українських вишів чекають на свої плакати. Дацзибао "Прямої дії" прямо перед твоїми очима. Роздрукуй і наклей в своєму універі! Це не можна приховувати.
А ти платитимеш?
Студенте, прямо в цю секунду тебе грабують. Озирнися! Ні, ні це не твій товариш, що стоїть поруч, він – хороша людина. До тебе в кишеню, з благословення міністерства освіти, залазить твоя рідна alma mater. Можливо ти вже чув про нові «платні послуги» (це вони їх так називають), впроваджені Кабміном з цього навчального року. Можливо знаєш що нічого спільного з законністю й здоровим глуздом вони не мають. Якщо ж ні – ця інформація для тебе.
То що ж тепер буде написано в квитанціях, з якими ти стоятимеш в черзі у касу? Подивимося.
1) Плата за пропущені без поважної причини лабораторні заняття (п. 1, п.п. 8)*. Загальноєвропейський досвід вільного відвідування пар та вибору предметів в Україні очевидно нікому не потрібен. Наші студенти, за міністерською логікою, куди дурніші та значно багатші за своїх західних колег. Що говорити про студента, що змушений поєднувати роботу з навчанням? Він вже знає куди піде принаймні половина його заробітку.
2) Виготовлення студентських квитків, атестатів, заліковок випускних документів тощо (п. 8, п.п. 6, п. 8, п.п. 7). В деяких ВНЗ це вже було. До цих пір нелегально. Тепер побори узаконено. Слава мудрому керівництву!
3) Надання будинків і приміщень навчального закладу для тимчасового проживання (п. 7, п.п. 1, п. 7, п.п. 2). Все просто, кімнати в гуртожитках (або гуртожитки повністю) здаватимуться в оренду. 100-200 грн., що сплачує студент ніщо порівняно з ціною нерухомості у м. Києві. Ви там живете? Доведеться потіснитися. 3-ярусні ліжка також існують.
4) Надання громадянам... комунальних послуг (п. 7, п.п. 4). Ціна за гуртожиток визначається ціною комунальних послуг. Тепер її можна буде збільшувати як заманеться. Крім того постановою передбачено надання на вимогу осіб, які проживають, додаткових послуг... (п. 7, п.п. 7). Тобто все, чого ти потребуватимеш і не наданого ВНЗ перейде в розділ «додаткові послуги». Платні, звичайно.
5) Плата за користування Internet та локальною мережею ВНЗ (п. 8, п.п. 5);. Тобто ускладнення доступу до знань, які по своїй ідеї університет має надавати.
6) Надання послуг бібліотеки (п. 1, п.п. 19). Абсурд!
7) Користування спортзалами понад навчальний план (п. 4, п.п. 4). Зіграти з друзями в баскетбол після пар вже не вийде.
8) Наукові, спортивні, розважальні заходи ((п. 1, п.п. 15, п. 4, п.п. 3, ч. 4, п. 7), організовані безпосередньо студентами, для самих же організаторів тепер також можуть бути платними. Платити доведеться і за весь використаний інвентар (інструменти, аудіо-, відеотехніка тощо).
І все це – лише невелика частина частини того, що підготували для нас чиновники. Лише те, що прямо порушує навіть той дріб’язок прав, закріплений за студентом Конституцією, тобто право на безкоштовну освіту (ст.. 53). А є ще купа того, що в «умілих руках» допоможе «залучити більше коштів» в їх персональну систему освіти, перетворивши її комерційне підприємство.
Знання? Про них тут взагалі не йдеться. It just a business.
Ідея з платними послугами не нова. В 2009 році «ліберальний» Вакарчук ввів ще більш жорсткі прейскуранти. Студенти зустріли їх чисельними акціями протесту і домоглися успіху. Уряд був змушений відмінити свої постанови. Що буде цього разу знову залежить від кожного з нас.
У кожного з нас знову є вибір. Ти можеш зайняти місце в колонні та разом з нами боротися за свої права. Цього можна і не робити, але тоді доведеться зайняти місце в черзі в касу. Будеш 24-м.
__________________
*Всі посилання на постанову Кабміну № 796 від 27.08.10 “Про затвердження переліку платних послуг, що можуть надаватися державними та комунальними навчальними закладами”
Скачати стінгазету для друку в фороматі *.jpg