2. Російські студентські синдикати.
Протягом року осередки студентського руху сформувалися в Пітері та Омську. Пітерські студенти час від часу виходили на протести, заявляючи, що вони не бажають бути “сірою масою” і висували вимоги з поліпшення якості навчання та життя студентів
3. Протести проти закриття Центру Візуальної Культури.
У лютому 2012 року було припинено роботу Центру візуальної культури, що існував при Києво-Могилянській академії . Учасники центру допомагали “Прямій дії” боротися із міністерським законопроектом “Про вищу освіту”, беручи участь в організації заходів з обговорення стану вищої освіти та шляхів її реформування, а іноді й безпосередьо долучаючись до акцій протесту. Також центр був одним із небагатьох майданчиків, де студенти могли презентувати свої дослідження перед позауніверситетською аудиторією. Активісти “Прямої дії” взяли активну участь у відстоюванні Центру як у медіа-просторі, так і під час акції протесту під стінами Києво-Могилянської академії.
4. Посилення праворадикального насилля.
На жаль, 2012 рік запам’ятається великою кількістю нападів з боку нацистів і приголомшливою бездіяльністю міліції. Січень 2012 року відкрився нападами на сімферопольських активістів і пікетом МВС із гаслом “нацисти і міліція – одна коаліція” і продовжився численними погрозами та атаками на профспілчан. Протягом року молодий актив ВО “Свобода” не соромився як паразитувати на чужих акціях , так і застосовувати силу до своїх ідейних опонентів . Після проходження в парламент ВО “Свобода”, її вуличні прихильники ще сильніше відчули свою безкарність.
5. Страх і ненависть в Шахтарську.
Починаючи з квітня активісти “Прямої дії” вимагали від Міністерства освіти та від керівництва Педагогічного училища міста Шахтарськ змін для студенток після того, як одна із них звернулася до профспілки з проханням по допомогу. Шахтарське педагогічне училище стало означником жахливих умов проживання й навчання , незаконного використання праці неповнолітніх , жорстокого ставлення до студенток , низької якості освіти, постійного хабарництва та кругової поруки чиновників усіх рівнів . МОНМС вперто не помічало проблем із Шахтарським педагогічним училищем, навіть попри численні акції , заяви та увагу іноземних ЗМІ . І хоч активістам вдалося добитися певних змін в умовах проживая студенток училища, його керівництву вдалося зберегти свої посади.
6. Успіхи первинки Шеви.
Цього року осередок профспілки в КНУ імена Тараса Шевченка пильно слідкував за адміністрацією. Так, наприклад, наші товариші не раз ловили адміністрацію на брехні та спробах здерти гроші зі студентів та студенток під час Євро. Останніх хотіли виселити на час проведення чемпіонату, але при цьому змусити заплатити за проживання . Репортаж про це навіть робило німецьке телебачення . Ми також допомагали студентам-психологам страйкувати проти поборів . У результаті навіть декана зняли . Щоправда, так і не зрозуміло, за що: за побори чи за те, що допустив бунт?
7. Могилянці – за якісні дипломні роботи та проти антисемітизму.
Влітку активісти могилянського осередку “Прямої дії” звернулися до керівництва університету з вимогами збільшення кредитів, що відведені на написання диплому, та звільнення більшої кількості часу для написання якісної роботи . А сам початок навчального року відзначили демонстрацією проти антисемітизму та псевдонауковості, виступивши проти надання квазіісторикові й антисемітові Сергію Білоконю звання “почесного професора НаУКМА”.
8. ТК і мирні зібрання.
Крім суто студентських тем, “Пряма дія” і далі брала участь у всеукранських кампаніях проти рийняття нового Трудового кодексу і дискримінаційного закону про мирні зібрання.
9. “Пряма дія” на Першотравні
Перше травня – день як робітничої, так і студентської солідарності. І цього року він пройшов надзвичайно яскраво. Настрій забезпечила група анархо-самбістів з усього світу, що з’їхалися в Україну на свій черговий зліт.
10. Кримчани добилися цілодобового доступу до гуртяг
Після того як широко проанонсований лист Табачника до адміністрацій ВНЗ про цілодобовий доступ до гуртожитків так і залишився голою декларацією, активісти ПД вирішили почати боротьбу самостійно. Тим більше, що дана вимога є однією з базових вимог профспілки практично з початку її існування. Але найбільшого успіху в цьому напрямку домоглися наші кримські колеги з профспілки “Студентська дія”. У рамках кампанії “24h” вони, фактично, досягли повного успіху, добившись цілодобового вільного доступу в гуртожитки Національного таврійського університету.
11. Відкрилася Вільна Школа!
Самосвітній проект “Вільна школа” став одним із найуспішніших проектів цього року. Заняття у школі відбуваються практично щоденно та залучають різноманітну аудиторію. Цього року з більшою чи меншою періодичністю проходили заняття з англійської, німецької та французької мов, історії, соціології, фізики космосу, дизайну, психології, в’язання, гендерних досліджень та школа журналістики. Функціонує окремий сайт проекту http://vilna-shkola.org.ua. А під кінець року відбулася конференція “Куди рухається вільна освіта в Україні”, що об’єднала представників освітніх проектів різних міст, а також побачив світ спецвипуск газети “Пряма дія”, повністю присвячений самоосвітнім проектам.
12. Другий з’їзд ПД.
Вже вдруге активісти та симпатики “Прямої дії” з усієї країни побували на з’їзді ПД , щоб обговорити ситуацію в освітній сфері та відшукати найбільш оптимальні напрямки діяльності.
Але почалося все з вуличної акції. У рамках всесвітньої кампанії боротьби проти капіталізму “М31” “Пряма дія” разом з іншими лівими активістами пройшла маршем від Золотих воріт до будівлі Міносвіти. А біля самого міністерства учасники маршу захопили будинок та вивісили банери “ Життя при капіталізмі руйнує ”.
А напередоді з”їзду в арт-центрі ЛабКомбінат відкрилася виставка “До виробництва революції” (куратори – Єлизавета Бабенко та Андрій Мовчан), яка зібрала кількасот відвідувачів.
13. Другий літній табір незалежних студентських профспілок.
У середині серпня відбулась подія, на яку чекали майже рік, – другий літній табір . Цього разу табір виявився напрочуд багатолюдним та інтернаціональним: активісти з Росії, США, Німеччини та Білорусі приїхали поділитися своїм досвідом та послухати про наш. Як і минулого року , організація табору грунтувалася на принципах самоорганізації та взаємодопомоги. За тиждень було проведено з десяток лекцій, семінарів і воркшопів: ми обговорювали протидію дискримінації, альтернативні моделі освіти, успіхи світового студентського руху… А ще ми багато сміялися, купалися в морі та співали під гітару.
14. Успіхи харківського осередку “Прямої дії”.
Одним з найактивніших минулого року був харківський осередок ПД. Організація студентських сходок для обговорення закону “Про вищу освіту” та лекцій на тему вільної педагогіки, кампанія проти урізання стипендій – ось лише деякі з моментів, що запам’ятаються завдяки товаришам з Харкова.
15. Студентські протести в Горлівці.
Також протягом 2012 року відбулась низка студентських протестів у Горлівці. “Пряма дія” відгукнулась на відкритого листа студентів. Активісти з Києва та Харкова взяли участь у протестах та допомогли студентам завершити страйк перемогою .
16. Протести у Вінниці.
Восени своє незадоволення свавільними рішеннями Міністерства освіти виказали студенти Вінницького центру професійно-технічної освіти. “Пряма дія” підтримала студентські протестні ініціативи: виявилось, що в місцевомому гуртожитку майже казарменний розпорядок дня, у кімнатах відсутні розетки, а самих студентів змушують платити за зроблені ними ж речі. Активісти профспілки допомогли студентам у протистоянні з адміністрацією, влаштувавши кілька акцій протесту, сприяли приверненню медійної уваги до проблем навчального закладу.
17. Тиждень освіти.
У листопаді “Пряма дія” долучилася до міжнародної студентської освітньої кампанії та провела “Тиждень освіти” . Активісти організували безкоштовні лекції, перегляди фільмів і презентації журналів, завершивши тиждень пікетом Міністерства Освіти під назвою “Всього й одразу!” , передавши в міністерство свою позитивну програму.
18. Фестиваль “Республіка”.
У вересні профспілчани відвідали некомерційний фестиваль Республіка . Весела атмосфера, музика та розваги доповнилися листівками, семінарами та презентаціями журналу “Спільне” за участі товаришів з “Прямої дії”.